ROK POTÉ: Zemětřesení na Haiti zabilo 230 tisíc lidí!

V úterý 12. ledna 2010 zasáhlo Haiti zemětřesení, které si vyžádalo téměř 230 tisíc obětí a připravilo o střechu nad hlavou na 1,3 milionu lidí.

Haiťané, obyvatelé jedné z nejchudších zemí světa, si ve středu připomenou rok od této tragické události.

Země se začala třást v 16.53 hodin místního času (22.53 hodin SEČ). Otřesy měly sílu sedmi stupňů Richterovy škály. Epicentrum zemětřesení bylo v hloubce 13 kilometrů nedaleko města Léogâne asi 25 kilometrů západně od haitské metropole Port-au-Prince.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rok po ničivém zemětřesení nemají statisíce Haiťanů kde žítAž do 24. ledna ostrov zasáhlo nejméně 52 následných otřesů o síle 4,5 stupně Richtera a silnější. Zemětřesení zasáhlo do života až tří milionů Haiťanů. Vedle obětí na životech otřesy způsobily zranění 300 tisícům lidí, zničily nebo vážně poškodily 250 tisíc rodinných domů a 30 tisíc dalších budov.

Největší škody vznikly v Port-au-Prince, Jacmelu a dalších městech v oblasti. Zřítila se i část prezidentského paláce, budova parlamentu, katedrála v hlavním městě nebo budova mise OSN na Haiti (MINUSTAH). Mezi oběťmi byl i arcibiskup Joseph Serge Miot, vůdce opozice Micha Gaillard nebo šéf MINUSTAH Hédi Annabi.

Lednové otřesy na Haiti byly šestým nejtragičtějším zemětřesením v novodobé historii lidstva. Humanitární pomoc do země, v níž byla zemětřesením zničena nebo poškozena infrastruktura, komunikační systémy, nemocnice nebo elektrická síť, poslala řada zemí.

Píseň pro oběti neštěstí
 

Na začátku února nazpívaly desítky zpěváků, rapperů a herců novou verzi písně We Are The World pro oběti zemětřesení na Haiti. Před lety tuto písničku nazpívali umělci pro oběti hladomoru v Africe. Pro Haiti zpívalo sedm desítek zpěváků – například Barbra Streisandová, Celine Dionová, Carlos Santana, Snoop Dogg či členové skupiny Black Eyed Peas.

V pátek 22. ledna 2010 OSN oznámila, že nejkritičtější fáze záchranných operací se blíží ke konci. O den později, v sobotu 23. ledna, haitská vláda oficiálně odvolala pátrání po přeživších.

I po skončení záchranných operací ale byli v troskách nacházeni další živí lidé. Na začátku února byl v troskách tržiště v Port-au-Prince objeven další živý člověk – osmadvacetiletý muž. Podle lékařů byl muž pod troskami celé čtyři týdny.

Celkem ale bylo v dnech po zemětřesení z trosek zachráněno méně než 140 lidí.

Vedle problémů s ubytováním lidí, kteří přišli o své domovy, zásobováním potravinami a pitnou vodou a dalšími potížemi se Haiťané museli potýkat i s nebezpečím šíření infekčních chorob. Na konci ledna Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že lékaři operující v postižených oblastech hlásí nárůst počtu případů průjmu, spalniček a tetanu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax