Ropná skvrna ohrožuje člověka. Lékaři v Louisianě ošetřili přes 70 lidí

Ropná skvrna šířící se po pobřeží Mexického zálivu ohrožuje nejen životní prostředí, ale i obyvatele těchto oblastí.

Po kontaktu s mazlovou látkou muselo jen ve státě Louisiana už více než 70 lidí vyhledat lékařskou pomoc, informuje v pátek server deníku Welt.

 

V naprosté většině případů se jedná o lidi, kteří se dostali do kontaktu s ropou na pobřeží a neměli žádné ochranné prostředky. Nejčastěji museli být ošetřeni kvůli prudké nevolnosti, bolestem hlavy, zánětu spojivek a dýchacím potížím. Osm pacientů dokonce muselo být hospitalizováno v nemocnicích.

 

PSALI JSME:

VŠE O KATASTROFĚ: Ropa tryskající ze dna moře ničí Mexický záliv

 

Celkový počet lidí, kteří ve Spojených státech kvůli kontaktu s ropnou skvrnou onemocněli, zatím není znám.

 

Podle nejnovějších odhadů z ropného vrtu na dně Mexického zálivu uniká až 40 tisíc barelů (přes šest milionů litrů) ropy denně. Přitom před dvěma týdny vědci stanovili horní hranici "jen" na 19 tisíc barelů denně.

 

PSALI JSME:

V Mexickém zálivu uniká ropa i z jiných vrtů, už 6 let. Poškodil je hurikán

 

Technikům společnosti BP, které patřila plošina Deepwater Horizon, po jejímž potopení od 20. dubna ropa z vrtu uniká, se nyní daří odčerpávat kolem 16 tisíc barelů ropy denně.

 

Ropná skvrna už zasáhla pobřeží čtyř amerických států – Louisiany, Mississippi, Alabamy a Floridy. V jedné třetině amerických vod Mexického zálivu je zakázán lov ryb. Jedná se o nejhorší únik ropy v dějinách Spojených států, horší než ztroskotání tankeru Exxon Valdez na Aljašce v roce 1989.

 

Podívejte se na schéma šíření ropné skvrny v Mexickém zálivu (v pravém horním rohu najdete časovou osu):

 

 

tn.cz / Mediafax