Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.6. 2010 10:01

Ropná skvrna se dostala už i na pláže státu Mississippi

Ropa unikající z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu už dorazila i ke břehům amerického státu Mississippi.

Shluky mazlavé hmoty se objevily na dvou turistických plážích a jedné rybářské, informovala v pondělí stanice CNN.

 

Ochránci přírody v oblasti zachraňovali pelikána, kterému ropa zalepila peří. Mississippská pobřežní stráž očekává pomoc od společnosti BP, která si pronajímala těžební plošinu Deepwater Horizon a je za únik suroviny do moře zodpovědná.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

O zastavení tryskající ropy, která už zasáhla pobřeží Louisiany, Mississippi, Alabamy a Floridy, společně usilují federální úřady i státní a místní samosprávy. Veškeré náklady hradí BP.

 

"Nemůžeme odstranit nebo zachytit ropu, dokud sem nedorazí BP. Mají všechny naše lidi," vysvětlil Earl Etheridge, mluvčí mississippského odboru pro kvalitu životního prostředí. "Snad kvůli tomu BP začne dělat víc, ale my nemůžeme dělat nic, protože oni disponují všemi prostředky," dodal.

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA o šíření ropné skvrny v Mexickém zálivu v souvislosti s hurikánem Alex:

 

 

Podle pondělních informací agentury Reuters stojí společnost BP likvidace následků ekologické katastrofy denně 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun). Celkem těžaři vynaložili již 2,65 miliardy dolarů (55,6 miliardy korun). Vedení společnosti se zavázalo, že na pomoc postiženému pobřeží vyčlení až 20 miliard dolarů (419 miliard korun).

 

Situaci může zkomplikovat tropická bouře Alex, která se o víkendu zformovala v oblasti Mexického zálivu a může do středy zesílit na hurikán. Obyvatelé pobřeží se obávají, že vítr šíření ropy urychlí a způsobí ještě větší škody.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bouře Alex je nad Belize a míří do Mexického zálivu

 

"Nejhorší noční můrou je, že postupující bouře ropu nažene k bariérovým ostrovům, do zálivů a ústí řek," přiznal obavy demokratický senátor za Floridu Bill Nelson. "To by znamenalo skutečnou zkázu, protože tyto zátoky je velmi obtížné vyčistit," dodal.

 

Podle meteorologů může Alex poslat ropu dál do oceánu, nebo ji posune směrem k floridskému pobřeží.

 

Ropa vytéká do moře po explozi na plošině Deepwater Horizon, která se stala 20. dubna. Z poškozeného vrtu denně tryská až 60 000 barelů (9,5 milionu litrů) suroviny. Je to nejmasivnější únik ropy v dějinách Spojených států, horší než ropná katastrofa po ztroskotání tankeru Exxon Valdez.

tn.cz / Mediafax
Reklama