Ropná skvrna už je na pobřeží USA. Obří zvon je nadějí

Ropná skvrna z Mexického zálivu už se dostala k břehům ostrova Freemason v Louisianě.

Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

"Naše týmy potvrdily ropu na pobřeží ostrova Freemason," uvedla důstojnice pobřežní stráže Connie Terrellová. "Jde převážně o tenkou vrstvu, o tlusté vrstvě ropy zatím nemáme informace," dodala.

 

PSALI JSME:

Z potopené plošiny uniká ropa, do boje nastupují robotické ponorky


Během čtvrtka by technici společnosti BP měli umístit obří železobetonový zvon na místo úniku ropy. Odčerpávání suroviny do tankeru, který by měl připlout blízko vrtu po potopené plošině, by pak mělo začít v pondělí. Pokud bude celá akce úspěšná, měl by se únik ropy oproti stávajícímu stavu zmenšit až o 80 procent.

Už ve středu se inženýrům BP podařilo utěsnit jednu ze tří trhlin v podmořském vrtu. I když jde o místo, odkud unikalo do moře nejméně ropy a utěsnění situaci zásadním způsobem nezlepšilo, těžařům to ulehčí práci při čtvrteční operaci.
Zvon na zachytávání a odsávání ropy váží 125 tun a je třeba ho spustit do hloubky 1500 metrů.

Od 20. dubna, kdy v Mexickém zálivu vybuchla ropná plošina společnosti BP, uniká z vrtu do moře zhruba 800 tisíc litrů ropy denně. Ropná skvrna za tu dobu dosáhla rozlohy větší než má Česká republika, pobřeží amerických států ležících u Mexického zálivu ale zatím příliš neohrozila.

tn.cz / Mediafax