Ropná skvrna už zasáhla pobřeží Spojených států

Americká Pobřežní stráž oznámila, že ropná skvrna z vrtu po potopené plošině ve čtvrtek večer zasáhla pobřeží Louisiany.

Podle předběžných zpráv vlny vyplavují na pobřeží zatím jen tenkou vrstvu ropy. Hustější část obří ropné skvrny je už ale jen několik mil daleko.


U pobřeží Louisiany a v deltě řeky Mississippi jsou nataženy plovoucí zábrany, které měly ochránit mokřady a pláže. Vlny dosahující výšky až 1,5 metru ale vodu přes zábrany přenesly. Na pobřeží je podle obyvatel cítit pach ropy.

 
PSALI JSME:
 
Plošina Deepwater Horizon, která byla od pobřeží Louisiany vzdálena 70 kilometrů, se potopila minulý pátek. Z vrtu do moře každý den uniká 5000 barelů ropy. Americká vláda již katastrofu v Mexickém zálivu označila jako "událost národního významu" a Louisiana kvůli tomu ve čtvrtek vyhlásila mimořádný stav.

Ropná skvrna by mohla v Americe způsobit nejhorší ekologickou katastrofu za několik posledních desetiletí. Ohroženo je více 400 druhů ryb, ptáků a dalších živočišných a rostlinných druhů.

Ropa ohrožuje mimo jiné přírodní rezervaci Pass-a-Loutre, která se nachází v jednom z ramen delty řeky Mississippi, a jedno z mála míst na světě, kde se třou tuňáci atlantští, kteří kvůli nadměrnému lovu patří mezi ohrožené druhy.
 
PODÍVEJTE SE:
Čtvrteční reportáž TV Nova
 
"Je to velice závažná věc," řekl David Kennedy z Národního oceánského a atmosférického ústavu (NOAA).

"Pro ptáky nemohlo být načasování horší. Rozmnožují se, hnízdí a jsou mimořádně zranitelní na řadě míst, která by ropa mohla zasáhnout,“ sdělila ředitelka ptačí rezervace v Louisianě Melanie Driscollová. "Snahy zastavit ropu před tím, aby zasáhla pobřeží, jsou sice hrdinské, ale nestačí. Musíme doufat, ale zároveň se připravit na nejhorší,“ dodala Driscollová.
 
Kvůli zvětšující se a postupující ropné skvrně byla předčasně zahájena lovná sezona krevet, aby rybáři stihli své úlovky chytit dřív, než k pobřeží dorazí ropa.

 
Guvernér Louisiany Bobby Jindal ve čtvrtek požádal americké ministerstvo obrany o nasazení šesti tisíc členů Národních gard na boj s ekologickou katastrofou. Také prezident Barack Obama ve čtvrtek slíbil, že využije všechny dostupné prostředky k tomu, aby se s ekologickou katastrofou vypořádal.
 
V moři bylo instalováno přes 50 kilometrů norných stěn a dalších 150 kilometrů ještě pobřežní stráž rozmístí. Odborníci se obávají, že může trvat několik týdnů i měsíců, než se podaří zastavit unikající ropu. Mohl by to být největší únik ropy v historii.

 

tn.cz / Mediafax