Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 5. 2014
Rozpad země

Rozpadne se Ukrajina? Separatisté hlasují o připojení k Rusku

Mariupolská radnice pár hodin před tím, než budovu zachvátil oheň
Zdroj: isifa.com

Proruští separatisté na východě Ukrajiny dnes pořádají referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti. Kyjevská vláda i západní země označují plebiscity za nelegální a nehodlají jejich výsledek respektovat.

Separatisté oznámili, že hlasování bude platné bez ohledu na to, kolik lidí se ho zúčastní.


Obyvatelé obou oblastí se silnou ruskojazyčnou menšinou budou hlasovat o tom, zda jsou pro samostatnost. Pokud se lidé vysloví pro, není zcela jasné, zda výsledek povede k úplné nezávislosti, samostatnosti v rámci případné budoucí ukrajinské federace či dokonce k připojení k Rusku.


Radikální proruští aktivisté Kyjev žádají o federalizaci země, vláda však trvá na centrálním uspořádání, chce pouze posílit pravomoci regionů.


Referendum v sobotu kritizoval prozatímní prezident Oleksandr Turčynov, který prohlásil, že samostatnost by byla pro oblasti ekonomickou katastrofou. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande ve stejný den označili hlasování za nelegální.


V obou oblastech se hlasovací střediska otevřela v 08:00 (07:00 našeho času).


Zatímco v Doněcké oblasti hlasování skončí ve 22:00, v Luhanské je konec stanoven již na 20:00. Organizátoři v Luhansku chtějí výsledky oznámit již v pondělí, nejpozději v úterý.

tn.cz / ČTK
Reklama