Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.5. 2011 07:11

SMRT NA MISSISSIPPI! Seniora smetla ZÁPLAVOVÁ VLNA!

Rozvodněná řeka Mississippi si vyžádala první oběť. V pátek o tom informuje agentura AFP.

Devětašedesátiletý Walter Cook se pokoušel zachytit plotu na parkovišti ve městě Vickburg, když jej v úterý ráno smetla záplavová vlna. Hasičům se podařilo starce vytáhnout a resuscitovat, ve čtvrtek však zemřel.


Předpokládá se, že hladina řeky Mississippi bude u města Vickburg výše než při stoletých záplavách v roce 1927.


Rozvodněná Mississippi, jejíž hladina dosahuje v posledních dnech rekordních výšek, ohrožuje města New Orleans i Baton Rouge. Obě sídla se ještě zcela nevzpamatovala z úderu hurikánu Katrina v roce 2005.


Střed Spojených států zasáhly nejhorší povodně za posledních 70 let. Voda již zaplavila tisíce domů, farem a cest od Illinois až po Louisianu.


Na mnoha místech byly vybudovány dočasné hráze, které by měly před velkou vodou ochránit města. Voda sice stoupá poměrně pomalu a mají lidé dostatek času sbalit své věci a uprchnout, avšak hladina řeky vzrůstá neustále již několik týdnů. Podle meteorologů hladina nezačne klesat ještě několik dalších týdnů.


Přestože byla otevřena hráz kanálu Morganza, jež odvádí část vody, hladina řeky Mississippi se dostává na rekordní úroveň. Kdyby hráz Morganza zůstala uzavřena, hrozilo by kromě záplav ve velkých městech po proudu řeky poškození několika rafinérií a jedné jaderné elektrárny.


Armáda už evakuovala kolem 2500 lidí, kteří byli přímo ohroženi vodou z vypuštěnou z kanálu Morganza. Povodně zasáhnou do života dalších asi 22 tisíc obyvatel okresu Cajun a dalších částí země, jež voda z Mississippi už částečně zaplavila.

 

Mediafax
Reklama