Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ruská hrozba je skutečná! NATO má tajný plán na ochranu Pobaltí

WikiLeaks
Zdroj: Oficiální zdroj

Severoatlantická aliance (NATO) vypracovala tajný plán na obranu pobaltských států před útokem ze strany Ruska. S odvoláním na tajnou diplomatickou korespondenci zveřejňovanou portálem WikiLeaks o tom v úterý informoval britský deník The Guardian.

Britský list to považuje za důkaz existence skutečné ruské hrozby. Nouzový plán pro Estonsko, Lotyšsko a Litvu vznikl v letošním roce na naléhání Spojených států a Německa v centrále aliance.

 

Plán ukončil dlouhodobé rozepře o vnímání Ruska mezi členskými státy NATO.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zakladatel Wikileaks je za mřížemi!

 

Aliance se rozhodla připojit pobaltské země k Polsku v rámci nového schématu regionální obrany s kódovým názvem Orlí strážce.

 

V případě ruské agrese proti Polsku nebo pobaltským zemím by mělo zasáhnout devět divizí NATO – z Polska, Německa, Velké Británie a Spojených států. První cvičné manévry v souvislosti s tímto scénářem uspořádá NATO v příštím roce, stojí v dokumentu.

 

Washington v souběžných jednáních nabídl, že posílí bezpečnost Polska rozmístěním zvláštních námořních jednotek v Gdaňsku a Gdyni, poskytne zemi stíhací letouny F-16 a vojenské transportní letouny C-130 Herkules.

 

Spojené státy letos do Polska vyslaly rakety Patriot. Ty však mají podle zveřejněného dokumentu jen symbolickou hodnotu, neboť nejsou vybaveny bojovými hlavicemi. Baterie, umístěné dočasně na základně v polském Moragu ležícím asi 65 kilometrů od hranic s ruskou Kaliningradskou oblastí, měly být použity pouze k výcviku.

 

Bývalý náměstek polského ministra obrany Stanislaw Komorowski si při jedné příležitosti postěžoval, že Američané mohli Polákům stejně tak dobře poslat "okrasné rostliny".

tn.cz / Mediafax