Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.3. 2014 13:31
Situace na Ukrajině

Ruské námořnictvo obsadilo na Krymu jedinou ukrajinskou ponorku

Ukrajinská ponorka
Zdroj: isifa.com

Příslušníci ruského námořnictva obsadili jedinou ukrajinskou ponorku Zaporižžja (Záporoží), která kotvila v zátoce Streleckaja poblíž černomořského přístavu Sevastopol. Podle agentury Ria Novosti to dnes potvrdil velitel ruských ponorkových sil černomořské flotily Anatolij Varočkin. Na ponorce Zaporižžja už podle něj vlaje bílomodrá vlajka ruského námořnictva.

Ponorku podle agentury DPA obklíčily lodě ruské černomořské flotily a pak s pomocí zábleskových granátů donutily posádku, aby se vzdala. Asi polovina posádky o 78 mužích souhlasila s tím, že bude sloužit v ruské armádě, zbylí vojáci ponorku opustili.

 

Už v minulých dnech blokovala ruská armáda v krymských přístavech několik desítek bojových lodí a podpůrných plavidel ukrajinské flotily; část z nich už obsadila. Napjatá situace byla v pátek zejména v Donuzlavském zálivu na západním pobřeží Krymu, v jehož mělkém ústí ruské jednotky potopily vraky ukrajinských lodí a bránily Ukrajincům v evakuaci. Šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov pak v této souvislosti ukrajinským vojákům na Krymu vzkázal, že mají povinnost bránit svou výzbroj, bojové lodě a vojenské objekty před útoky ozbrojenců.

 

 

Dieselovou ponorku Zaporižžja spustila Ukrajina na moře teprve před dvěma lety, po dlouhých dvaceti letech oprav. Plavidlo postavili v roce 1970 v docích tehdejšího sovětského Leningradu (dnes Petrohrad). Do výzbroje severské flotily sovětské armády byla ponorka zařazena s kódovým označením B-435. Rok před rozpadem SSSR byla převedena do černomořské flotily a v roce 1997 se při dělení výzbroje sovětské armády ve stavu boje neschopném ocitla ve výzbroji Ukrajiny.

tn.cz / ČTK
Reklama