Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rus Suťagin dorazil do Vídně, má jít o úvod výměny špionů s USA

Ruský vědec Igor Suťagin, který byl v Rusku odsouzen za špionáž pro americkou CIA, dnes přiletěl do Vídně.

Oznámila to ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na Suťaginovu obhájkyni. Spekuluje se, že Suťaginův přílet je součástí rozsáhlejší výměny špionů, která se má uskutečnit mezi Ruskem a Spojenými státy.

 

Suťagin, který si v Rusku od roku 2004 odpykával trest 15 let vězení, byl ve středu přepraven z vězení u Archangelska do Moskvy. Vězeň, který  dosud svou vinu popíral, musel podle zpráv ruských médií podepsat přiznání, aby mu bylo umožněno vycestovat na svobodu. Z Vídně by měl odcestovat do Londýna.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Obhájkyně Suťagina Anna Stavická dnes agentuře RIA Novosti řekla, že Suťaginově otci dnes kolem 14:30 SELČ kdosi telefonicky oznámil, že jeho syn byl spatřen, jak ve Vídni vystupuje z letadla. "Čekal tam prý na něj nějaký důstojník," řekla Stavická.

 

Podle dřívějších zpráv ruského zpravodajského serveru gazeta.ru má být za Suťagina vyměněna mediálně nejznámější ruská špionka Anna Chapmanová. Ta by prý měla do Ruska inkognito dorazit dnes v noci. Chapmanová je členkou jedenáctičlenné skupiny údajných ruských vyzvědačů, kterou koncem června v New Yorku, Bostonu, Washingtonu a na Kypru zadržela americká FBI. Člen skupiny zadržený na Kypru byl později propuštěn na kauci a nyní je na útěku.

 

Podle americké agentury AP má ve čtvrtek večer SELČ v New Yorku deset členů skupiny předstoupit před americký soud, který by mohl rozhodnout o jejich deportaci z USA. Podle právníků by zadržení Rusové při dnešním stání mohli "jít na dohodu". Přiznali by vinu v trestných činech s nejnižší sazbou a soud by rozhodl o jejich vyhoštění. Oficiální představitelé  americké justice ale odmítli záležitost komentovat.

 

Ruská média mezitím rozšiřují seznam odsouzených amerických a britských špehů. Kromě Suťagina a explukovníka vojenské  rozvědky Sergeje Skripala je podle dnešního vydání listu Kommersant ve hře i bývalý rozvědčík Alexandr Zaporožskij a agent CIA Alexandr Sypačov. O výměně zřejmě podle zdroje z   americké diplomacie ve středu jednal muž číslo tři na ministerstvu zahraničí William Burns s ruským velvyslancem ve Washingtonu. "Ještě dnes by (kandidáti výměny) měli být dopraveni do Vídně a odtud do Británie a dalších zemí," napsal deník.

 

Skripal byl v roce 2006 odsouzen za špionáž pro Británii.  Zaporožskij dostal v roce 2003 trest 18 let vězení, Sypačov v roce 2002 osmiletý trest žaláře. Sypačovova advokátka však prohlásila, že její klient na žádné výměny nepřistoupí. Podle ruského webu Vremja novostěj se výměna špionů  uskutečňuje z iniciativy Spojených států. USA navrhly počet osob, jichž by se výměna měla týkat, a sestavily také seznam lidí vězněných v Rusku, o které by Američané měli zájem.

 

Podle agentury AP by mělo jít o největší výměnu špionů mezi Ruskem a USA od dob studené války.

ČTK