Google nemá šanci

Cenzura internetu! V Rusku budou mít povinný vyhledavač

Holčička u počítače
Zdroj: isifa.com
Téma:

Ruští čelní představitelé, které dohánělo svobodné vyhledávání k šílenství již od krize v Gruzii, si mohou oddechnout. Odteď se na všech oficiálních místech musí používat Sputnik.

Rusko přitom už vlastní vyhledávač má, Yandex ovládá bezmála dvě třetiny ruského trhu, přičemž světový gigant Google v zemi neomezených možností "živoří" se sedmadvaceti procenty.

 

Úřadům však na Yandexu vadí, že je příliš svobodný a jeho mateřská firma sídlí v Nizozemí, což kremlu znemožňuje plnou kontrolu nad výsledky jeho vyhledávání. I proto chce tento vyhledávač označit jako masové médium a podle nově schváleného zákona jej tvrdě regulovat.

 

A co víc, Sputnik bude povinně nastaven jako základní a jediný vyhledávač na ruských úřadech a dalších státních institucích, takže pro Putinovu administrativu bude cenzura internetu opět o něco jednodušší.

 

 

Celé spuštění se posunulo o několik měsíců, do testovacího provozu měl být totiž spuštěn již začátkem roku. Jeho vývoj stál podle ruského listu Vedomosti až 42 milionů dolarů (téměř 1 miliarda korun).

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz