Rusové prodávají neviditelné stíhačky. Dostanou je Indové

Stíhačka Suchoj T-50
Zdroj: oficiální zdroj
Stíhačka Suchoj T-50

Rusko a Indie brzy uzavřou smlouvu o dodávce ruských stíhaček T-50, které používají technologii stealth. Indové by měli dostat tři stovky letounů.

Letadla s technologií stealth odrážejí od svého pláště radarové vlny. Proto jsou pro běžné radary neviditelné.

Plán na nákup ruských letounů páté generace oznámil indický ministr obrany Arackaparambil Kurian Antony. Potvrdil ho jeho ruský protějšek Anatolij Serďukov, který ve středu přiletěl do Indie.


ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: První let ruské neviditelné stíhačky

 

Podívejte se na první let ruského supermoderního stroje

 "Máme zájem na spolupráci s indickou stranou v rozvoji a výrobě vojenského letectva,“ prohlásil ruský ministr. Obě země se dohodly na detailech smlouvy včetně ceny, kterou budou Rusové požadovat za stíhačky. Smlouva je už v písemné podobě.


ČTĚTE TAKÉ:

Ruský neviditelný superletoun má spoustu problémůStíhačky vyrobí společně ruská firma Suchoj a indická Hindustan Aeronautics Limited (HAL).

Podpis smluv do konce roku

Indové kromě toho dostanou od Rusů dvoumístné bojové letouny Suchoj Su-30 (Flanker-C podle klasifikace NATO).
Podle šéfa ruského státního koncernu Rostechnologii Sergeje Čemezova by mohly být smlouvy o Su-30 i T-50 podepsány do konce roku.

Indie a Rusko se také ve čtvrtek na zasedání rusko-indické mezivládní komise dohodly na společných vojenských manévrech, které se uskuteční v příštím roce. V nejbližší době je čeká taktické cvičení INdra-2010 a to od 15. do 25. října.

Testy T-50

Rusové nyní T-50 testují. Před zahájením sériové výroby by stíhačka měla absolvovat stovky zkušebních letů.

Stíhačka má dosahovat rychlosti 2600 kilometrů za hodinu a létat na velké vzdálenosti s možností tankovat palivo za letu.
Práci na T-50 zahájili Rusové v roce 2002 poté, co společnost Suchoj vyhrála obchodní soutěž. Tomuto ruskému letounu mohla konkurovat americká stíhačka F-22 Raptor. Spojené státy ale už rozpracovávají další moderní letoun této třídy s označením F-35.

Součástí výzbroje ruské armády se stane nový letoun do roku 2015. Ministerstvo obrany plánuje nákup 250 letounů. Rusové tvrdí, že největší předností T-50 bude její cena. Stíhačka by měla být výrazně levnější než americký Raptor.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax