Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 3. 2012

Rusové protestovali proti pomlouvačnému filmu o demonstrantech

Stovky Rusů se v neděli v Moskvě bouřily proti dokumentu celostátní televize NTV, který obviňuje účastníky protivládních demonstrací z toho, že protestují za peníze. Zadrženo bylo přes sto lidí, napsaly agentury Interfax a RIA-Novosti.

Nepovolený protest začal v 15 hodin moskevského času (12:00 SEČ) u známé televizní věže Ostankino, v jejíchž prostorách kanál NTV sídlí. Policie a speciální pořádkové jednotky OMON začaly zadržovat nejhlasitější demonstranty asi po půl hodině.

 

"Za pokus o uskutečnění nepovolené akce bylo zadrženo více než sto lidí," stojí v prohlášení ministerstva vnitra.

 

Organizátoři na Facebooku napsali, že žádají konec lží v televizi NTV i ve vysílání vůbec. "Nejde jen o několik politiků, ale o stovky tisíc lidí, kteří se zúčastnili protestů. Pošlapali naši čest a důstojnost. Jestli neřekneme 'ne' teď, tak nás zítra znovu poplivou," píše se na sociální síti.

 

Mezi zadrženými je předseda hnutí Solidarita a místopředseda vlády z let 1997 až 1998 Boris Němcov i šéf radikálního uskupení Levá fronta Sergej Udaľcov, který patří k nejčastěji zatýkaným předákům ruské opozice.

 

"Šli jsme se zeptat policistů na důvod zadržení několika demonstrantů a policisté mi beze slova zkroutili ruku a posadili mě do antonu," řekl Udaľcov telefonicky Interfaxu.

 

Lidé před vchodem do NTV vytvořili symbolický pomníček, na který položili televizi, květiny s černou stuhou a pohřební věnce. Popsali také okolní stěny hesly proti propagandě a cenzuře. Demonstranti se rozešli po pěti hodinách.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vůdcům ruské opozice hrozí vězení za demonstraci proti Putinovi

 

Dokument NTV s názvem "Anatomie protestu" obviňuje opoziční představitele, že demonstrantům za účast na protivládních shromážděních vyplácejí peníze. Platí prý také internetovým aktivistům.

 

Známého opozičního blogera Alexeje Navaľného film nařkl z toho, že se naboural do sociální sítě přívrženců seriálu Přátelé a přejmenoval ji na " Navaľného armádu", aby mohl vykázat velkou popularitu.

 

Více než půlhodinový film obviňuje opozici také z úsilí o krvavou revoluci, která nemá lidovou podporu.

 

Své naštvání dal mezi jinými na odiv vydavatel ekonomického týdeníku Expert a známý stoupenec nynějšího premiéra Vladimira Putina Valerij Fadějev. Stěžoval si, že jeho slova byla v dokumentu překroucena a vytržena z kontextu.

 

Časopis označil dílo za "práci levné propagandy, která je zaměřena proti ruské opozici". Sám Fadějev oznámil, že s NTV již nikdy spolupracovat nebude.

 

Provládní televize NTV, kterou vlastní plynárenský gigant Gazprom, vytvořila podle šéfa neparlamentní liberální strany Jabloko Sergeje Mitrochina dokument na "přímou objednávku Kremlu".

 

"Ten film je natočen ve stylu čisté sovětské propagandy. Totalitní propagandy," řekl o něm Mitrochin.

 

V Rusku se 4. března uskutečnily prezidentské volby. Podle očekávání v nich zvítězil stávající premiér Putin, který v Kremlu pobýval už v letech 2000 až 2008. Hlas mu dalo 63,6 procenta voličů.

 

Po volbě prezidenta se v Moskvě a Petrohradu konalo několik protivládních protestů, při kterých policie pozatýkala desítky lidí. Rozsáhlé manifestace země zažila už po prosincových parlamentních volbách, ve kterých zvítězila Putinova strana Jednotné Rusko. Opozice má za to, že hlasování bylo zmanipulováno v její prospěch.

muf tn.cz / Mediafax
Reklama