Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rusové se dostali k největšímu jezeru Antarktidy!

Obrovský úspěch slaví ruští vědci. Desítky let trpělivě vrtali do antarktického ledovce, až se jim podařilo prorazit k hladině bájného jezera Vostok. Vědci předpokládají, že v jeho vodě mohly přežít i nám zcela neznámé živočišné druhy.

Ruští vědci se údajně dostali k největšímu jezeru pod antarktickým ledovcem. To je hotová senzace. Světová média se ji nebojí přirovnávat k úspěchům při průzkumu vesmíru.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mimozemštané nikdy nepřiletí! Odborníci řekli proč

 

Případný objev mikroorganismů v jezeře Vostok lze přirovnat k možnému objevu mimozemského života na Jupiterově měsíci Europa.

 

Jezero Vostok byste na mapě asi jen těžko hledali. Leží uprostřed Antarktidy pod zhruba 4 kilometry tlustým ledovcem, který ho zakrývá už 20 milionů let.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA

 

V roce 1957 v oblasti začal sovětský polární výzkum. Při měření tloušťky ledu Sověti zjistili, že pod sebou mají největší jezero tohoto kontinentu.

 

Rusové ovšem nejsou zdaleka jediní, kteří se léta snaží k jednomu ze 140 jezer pod ledovcem provrtat. Působí zde i americké, francouzské či britské týmy. Všichni tuší, že miliony let stará voda může ledacos ukrývat.

 

Ochránci přírody se obávají případného znečištění jezera. Aby vrt znovu nezamrzl, vhání se totiž dovnitř kerosen. Zároveň se objevují staré teorie o tom, že právě v oblasti základny Vostok měli nacisté budovat tajný úkryt pro Hitlera. Za pomoci ponorek pak zde údajně ukryli tajné dokumenty Třetí říše.
 

kos Televizní noviny