Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rusové se ve vedru chladí ve vodě, mnoho se jich utopí kvůli opilosti

Alkohol
Zdroj: TN.cz
Mnoho opilých Rusů se ve vodě utopí - ilustrační foto.

Ruské ministerstvo pro mimořádné události ve středu oznámilo, že každý den se utopí desítky Rusů, kteří ve vodě hledají útočiště před horkem. Mnoho z nich je opilých, informuje agentura Reuters.

Vadim Serjožin z ministerstva uvedl, že jen za poslední den se v Rusku utopilo 49 lidí. Byly mezi nimi i dvě děti. "Většina z těch, kteří se utopili, byla opilá. Děti se utopily proto, že na ně dospělí prostě nedávali pozor," dodal Serjožin.

 

Celkem se letos v červnu utopilo více než 1200 Rusů. Od 5. do 12. července, kdy horka udeřila, zemřelo 233 lidí. Podle předpovědí meteorologů budou horka trvat ještě jeden týden.

 

Minulý týden se v Azovském moři utopilo šest školáků z Moskvy – tři dívky a tři chlapci ve věku od 8 do 15 let – a jeden vychovatel.

 

ČTĚTE TAKÉ:

POZOR na vodu: SEZNAM rizikových koupališť

KOUPÁNÍ: Kde se nevyplatí vlézt do vody?

 

Teplotní rekordy padají po celé Evropě, v Rusku na některých místech teplota dosáhla až 39 stupňů Celsia. V Moskvě kvůli horku zkolaboval a zemřel japonský turista. Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko dokonce radí vyvarovat se nejhorších veder a zavést v Rusku popolední tříhodinovou siestu.

 

Kreml kvůli horku také odvolal sobotní tradiční vojenskou přehlídku, na níž vojáci v uniformách z 19. století předvádí své umění na koních a s ručními zbraněmi.

 

Rusko taková vedra nezažilo už více než 130 let. Problémy mají i zemědělci – vláda už v 16 oblastech kvůli suchu vyhlásila stav nouze.

tn.cz / Mediafax