Rusové spustili provoz íránské jaderné elektrárny Búšehr

Na sobotní ceremonii šéf ruské jaderné agentury Rosatom Sergej Kirijenko slavnostně zahajuje provoz íránské jaderné elektrárny Búšehr.

Zahajujeme fyzický start atomové elektrárny v Búšehru. Je to významný den pro ruské i íránské odborníky. Projekt atomové elektrárny Búšehr je výjimečný, žádný podobný na světě neexistuje, oznámil Kirijenko.

 
V rámci slavnostního uvedení elektrárny do provozu se jaderné palivo vkládá do energetického bloku. Reaktor by měl být spuštěn o něco později.
 
Íránský viceprezident a šéf tamní agentury pro atomovou energii Alí Akbar Salehí označil sobotu za historický den pro Írán a poděkoval Rusům, že dodrželi smlouvu a elektrárnu dostavěli.
 
"Jsme za to Rusům vděčni," řekl na ceremonii.
 
Rusko-íránská dohoda o spolupráci na budování elektrárny byla podepsána v roce 1995 na základě dřívějšího íránsko-německého projektu, který přerušila íránská revoluce v roce 1979. Spuštění elektrárny Moskva již opakovaně odložila kvůli finančním, technickým ale i politickým důvodům.
 
Řada expertů předpokládala, že Rusové používali elektrárnu jako svou páku na Teherán. Stěžovali se čas od časů i samotní Íránci, kteří se obávali, že kvůli mezinárodnímu tlaku kolem íránského jaderného programu bude Moskva spuštění elektrárny dál protahovat.
 
Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Mediafax