Rusové zadrželi šest lidí podezřelých z plánování útoku ve Stavropolu

Pouta, zatčení
Zdroj: oficiální zdroj
Rusové zatkli šest podezřelých z plánování atentátu - ilustrační foto

Ruské bezpečnostní složky zadržely šest lidí, které podezřívají z naplánování nedávného bombového útoku v jihoruském Stavropolu, při němž přišlo o život sedm lidí a zraněno bylo dalších čtyřicet.

„Do této chvíle se nám podařilo zadržet šest lidí, kteří jsou podezřelí z toho, že zorganizovali a uskutečnili útok v Stavropolu. Dva z nich byli zatčeni na území Ingušska,“ sdělil agentuře RIA-Novosti pod podmínkou anonymity policejní zdroj.

 

Ruská bezpečnost je přesvědčena, že všech šest zatčených patří k severokavkazským ozbrojencům. Kromě nich hrozí trestní stíhání i několika stavropolským policistům, které prokuratura obvinila z nedbalosti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sebevražedný atentát v Dagestánu: několik mrtvých

 

Exploze zahřměla ve čtvrtek v kavárně poblíž místního Domu kultury asi čtvrt hodiny před začátkem tanečního vystoupení čečenského souboru Vajnach. Podle prokuratury členové místních pořádkových složek v předvečer koncertu kulturní centrum a jeho okolí špatně zkontrolovali.

 

Ve stavropolských nemocnicích zůstává nadále 34 lidí zraněných při výbuchu. Zdravotní stav dvou z nich je velice vážný.

 

K atentátu se dosud nikdo nepřihlásil, podezření však padá na kavkazské rebely. Severokavkazským regionem, kde Stavropol leží, zmítají boje vládních sil s islamistickými ozbrojenci.

 

Jejich vůdce Doku Umarov nedávno pohrozil, že v příštích měsících vystupňuje boj s ruskou armádou a vládními jednotkami kavkazských republik.

 

Ruská vláda se v poslední době snaží najít způsob, jak uklidnit rozhořčené občany, kteří ostře kritizují práci policie, tajné služby i armády kvůli krvavým atentátům v moskevském metru. Dvě sebevražedné atentátnice tam na konci března připravily o život 40 lidí a desítky zranily. Řada Rusů obviňuje ozbrojené složky z toho, že útoku nedokázaly zabránit.

Mediafax