Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 9. 2014
Jak to skončí?

Sami nebo spolu? Skotové dnes rozhodnou o nezávislosti!

Skotská vlajka. Ilustrační foto
Zdroj: isifa.com

Skotové budou dnes rozhodovat o osudu Spojeného království, které v roce 1707 sjednotilo jejich zemi se sousední Anglií do mocné ostrovní říše.

Výsledky průzkumů před hlasováním jsou těsné, kampaň obou táborů do poslední chvíle intenzívní a referendum samo o sobě mimořádně emotivní. Výsledek může ovlivnit 600 tisíc nerozhodnutých voličů.


Británie čelí největší hrozbě rozpadu od roku 1922, kdy se od země oddělilo Irsko. Perspektiva skotské samostatnosti rozdělila rodiny, vyděsila Londýn a kampaň před hlasováním změnila v hořkou bitvu o přežití.


Volební urny se otevřou už v osm hodin ráno našeho času. Pokud Skotové odpoví "yes", nadejde 18 měsíců tvrdého vyjednávání o ropných zásobách v Severním moři, o rozdělení armády a o osudu libry.


Výsledky hlasování budou známy až v pátek ráno, částečné výsledky nejspíš proniknou na veřejnost kolem 6:00 hodiny ranní SELČ. Účast v hlasování bude vysoká, předpovědi hovoří až o čtyřech pětinách oprávněných voličů. Z odlehlých skotských ostrovů dopraví hlasovací urny vrtulníky. Verdikt bude ale platit bez ohledu na procento hlasujících.


Britská policie je ve stavu pohotovosti, nepokoje ale nečeká. Vůdci obou táborů se zavázali, že budou výsledek referenda respektovat.

tn.cz / ČTK
Reklama