Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 9. 2013
boje v Sýrii

Schwarzenberg: Vojenský zásah v Sýrii? Nic se tím nevyřeší

Karel Schwarzenberg
Zdroj: Mediafax

Případný vojenský zásah v Sýrii nic nevyřeší. Myslí si to alespoň šéf TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Není podle něj totiž jisté, že se po zásahu chopí moci liberálové a že skončí vraždění.

Vojenský zásah v Sýrii zvažují zejména USA poté, co byly na východním předměstí Damašku 21. srpna nasazeny chemické zbraně. Americký prezident Barack Obama v sobotu prohlásil, že USA by měly v Sýrii provést vojenský úder odvetou za chemický útok, který má podle něj na svědomí režim prezidenta Bašára Asada. Ten uvedl, že Sýrie dokáže čelit jakémukoli útoku zvenčí a že hrozby USA ji neodradí od boje s povstalci.

 

"Obávám se, že vojenský zásah nic nevyřeší. Navíc asi bude bez svolení bezpečnostní rady OSN. Největší obavy jsou ale z toho, že ani příznivci zásahu nedokážou říci, co by mělo být jeho výsledkem. Kam až by se mělo jít a kdo by Bašára Asada nahradil," uvedl Schwarzenberg.

 

Metody Asadova režimu jsou podle bývalého ministra otřesné, nikdo ale neví, kdo by se po vojenském zásahu chopil moci. "Je smutnou skutečností, že na straně povstalců nabývají na síle spíše islámští sunnitští extremisté než demokratické liberální síly. Není vyloučeno, že by vraždění po zásahu nabylo ještě obludnějších rozměrů než dnes," podotkl Schwarzenberg.

 

 

Podle něj je nynější občanská válka v Sýrii zejména střetem sunnitů s alavity, určitou odnoží šíitského náboženství, kterých je v Sýrii menšina, přesto ale tvoří většinu vojenského i jiného establishmentu. "Nicméně dělení na jednotlivé skupiny není jednoznačné. I někteří sunnité, hlavně obchodníci a podnikatelé, v nouzi spíše podporují stávající režim než povstalce, kteří patří k radikálnímu islámu," doplnil bývalý ministr zahraničí.
 

ČTK
Reklama