Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Sebevražední atentátníci prý míří zaútočit do Německa

Německo se před volbami bojí útoků teroristů. Tajné služby dávají obavám za pravdu. Atentátníci už prý jsou na cestě.

Němci půjdou k volebním urnám na konci září. Analytici se obávají, že do předvolebního boje zasáhnou krvavé atentáty. Spáchat by je mohli sebevražední útočníci.


"Máme z Pákistánu indicie, že se sebevražední atentátníci vydali na cestu do Německa, aby na německé půdě po afghánském, iráckém nebo pákistánském vzoru provedli sebevražedné útoky,“ citoval server časopisu Focus nejmenovaného příslušníka CIA.


Krvavá lázeň jako v Madridu


Al – Kajda by tak podle příslušníka tajné služby mohla chtít ovlivnit výsledky voleb a donutit politiky ke stažení německých vojáků z Afghánistánu.


Podobně teroristé postupovali v roce 2004 ve Španělsku. Krátce před volbami udeřili sebevražední atentátníci v madridských příměstských vlacích. Zabili 191 lidí. Tři dny po "krvavých lázních“ se konaly volby, ze kterých vzešla nová vláda pod vedením socialistům. Nový premiér Zapatero splnil předvolební slib a ihned nařídil stažení 1300 španělských vojáků z Iráku. Americký prezident Bush, strůjce operace v Iráku, zuřil.


V Německu je nyní podobná situace ohledně mise Bundeswehru v Afghánistánu. Část veřejnosti si poté, co se už 35 vojáků vrátilo domů v rakvích, přeje stažení vojáků z neklidné země. Vojáci se navíc v poslední době pod Hindúkúšem stávají stále častěji terčem útoků bpjovníků Talibanu. Vláda argumentující spojeneckými závazky a rozvojovým a bezpečnostním posláním mise odchod vojáků odmítá.


Německé úřady podle serveru časopisu Spiegel operují s možností takzvaného dominového útoku. Při něm by, stejně jako v Madridu, odpálilo ve stejný čas nálože hned několik útočníků. Další možnou taktikou útočníků je odpálení menší nálože k vyvolání paniky a následný krvavý útok ve zmateném davu. Bezpečnostní a záchranné složky už prý proto dostaly odpovídající instrukce. K explozi by například měl vyjet jen takový počet lidí, aby další byli schopni zasáhnout v případě následného většího atentátu.


Nebezpečí zevnitř


Německé tajné služby navíc varují před velkým nebezpečím uvnitř samotného Německa. V zemi žije mnoho muslimů nebo konvertitů. Tito lidé, kteří vyrostli v Německu, nemají problém zapadnout do německého prostředí. Vzhledem se navíc ani trochu nepodobají radikálním islamistům. Média v této souvislosti připomínají například nedávno odhalený případ, kdy dva bratři původem z Maroka prodělali teroristický výcvik na pákistánsko-afghánském pomezí.


Další nebezpečí vidí experti v možných únosech německých občanů v zahraničí nebo v útocích na objekty německých firem například v afrických zemích.

mad TN.cz