Odhalení na internetu

Šéf ruských vyšetřovatelů je český špion! Tvrdí ruský opoziční blogger

Alexandr Bastrykin
Zdroj: isifa.com
Alexandr Bastrykin

Šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin je český špion, tvrdí opoziční blogger Alexej Navalnyj. Navalnyj na svém blogu zveřejnil, že Bastrykin má povolení k pobytu v Česku, státní úředník přitom pobyt v zahraničí mít nesmí.

Vysoce postavení státní úředníci nesmí mít podle ruských zákonů mít povolení k pobytu v cizí zemi, navíc pokud je členem NATO. Podle bloggera Bastrykin ještě ke všemu v Česku podnikal. Podle něj je by to mohlo znamenat, že spolupracuje s českými tajnými službami.
 

Bastrykin spoluvlastnil podnik v České republice v době, kdy byl vysoce postaveným státním úředníkem, zjistil Navalnyj. Představitelé státu přitom podle ruských zákonů nemohou mít majetek v zahraničí, upozorňuje.
 

Bastrykin se stal v roce 2000 spolumajitelem společnosti LAW Bohemia zabývající se pronájmem nemovitostí. Z vedení společnosti odstoupil teprve v roce 2003, přičemž tou dobou již dva roky stál v čele ředitelství ministerstva spravedlnosti v Severozápadním federálním okruhu.
 

Podíl ve společnosti měl až do roku 2008. Převedl ho teprve tehdy, když se o jeho podnikání dozvěděla média. Právník Navalnyj také obvinil Bastrykina z falšování dokumentů a razítek při prodeji podílu ve firmě.
 

Blogger podložil svá zjištění článkem z ruského deníku Moskovskij komsomolec z roku 2008 a rusky psaného internetového deníku Prague Telegraph. Se svými asistenty provedl ještě další rešerši, aby si informace ověřil.
 


Výsledky pátrání zveřejnil blogger na internetu. Dopisy se svými zjištěními poslal Federální bezpečnostní službě, vyšetřovacímu výboru, vedení ruských televizních stanic a ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Ruský vyšetřovací výbor se zabývá výžnými kriminálními případy.
 

tn.cz / Mediafax / hmr