Šéf slovenských nacionalistů Slota nezná slova hymny

Ján Slota
Zdroj: tvnoviny.sk
Autor slovenského vlasteneckého zákona Ján Slota nezná text hymny.

Předseda Slovenské národní strany Ján Slota si v rozhovoru se zahraničními novináři spletl i autora hymny.

Anketa

Chtěli by jste vlastenecký zákon i v České republice?

Hlasovalo 691 lidí.
"Slova této hymny složil Janko Král,“ prohlásil předseda SNS, jehož strana navrhla vlastenecký zákon. Autorem textu hymny je ale Janko Matúška, který slova napsal na melodii lidové písničky Kopala studienku. Král byl blízkým přítelem Matúška.

 

 

Slováci mají "vlastenecký“ zákon. Nacionalisté jásají

 

Slota také nevěděl přesný rok, kdy slova písně "Nad Tatrou sa blýska" vznikla. Matúška text napsal v roce 1844, Slota však tvrdil, že to bylo o čtyři roky později.

 

Předseda SNS měl ovšem problém i se samotným textem hymny. "Slova byla pro slovenský národ jednoznačně nadčasová. V textu se říká: Zobuďme sa, bratia, veď sa oni stratia,“ řekl Slota v rozhovoru s novináři. Text hymny však zní: Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia.

 

Poslechněte si slovenskou hymnu ve správném znění: 

 

 

 

SNS však neznalost svého předsedy nepovažuje za selhání. "Ujišťuji vás, že pan Slota zná jméno autora hymny i její text, na rozdíl od těch, kteří demonstrovali před prezidentským palácem,“ uvedl tiskový tajemník SNS Peter Paluš a dodal, že Slota zná všechny sloky hymny.

 

To, že si Slota spletl příjmení autora hymny a popletl několik slov, podle Paluše znamená jen to, že si Slota hůře pamatuje jména. "Když zkomolil pár písmenek v jednom slově, ještě neznamená, že nezná text hymny,“ řekl dále Paluš.

 

Podívejte se na reportáž o slovenském vlasteneckém zákoně:

 

 

 

Nucené vlastenectví

 

Slota je přitom společně s předsedou poslaneckého klubu SNS Rafaelem Rafajem autorem vlasteneckého zákona. Ten nařizuje, aby školáci každý týden začínali poslechem hymny.

 

Státní hymna by se měla hrát také na začátku každého zasedání vlády, parlamentu či samosprávy, na začátku školního roku i na akcích organizovaných sportovními kluby. Do vysílání budou muset hymnu zařadit i veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice.

 

Ve středu se na protest proti zákonu shromáždilo před prezidentským palácem v Bratislavě tisícovka studentů a pedagogů, kteří vyzvali prezidenta Ivana Gašparoviče, aby zákon nepodepsal.

 

Podívejte se jak Slováci protestovali proti vlasteneckému zákonu:

 

 

Jste satanisti, pokáral vzpurné ředitele škol Slota

 

Vlastenecký zákon na začátku března schválila slovenská Národní rada. Nyní zákon čeká na podpis prezidenta. Pokud jej podepíše, bude zákon platit od 1. dubna.

 

 

hru tn.cz / Mediafax