Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Senát podpořil Obamovu reformu financí. Cílem je záchrana bank

Barack Obama
Zdroj: oficiální zdroj
Barack Obama prosadil v Senátu reformu financí

Americký Senát schválil nejrozsáhlejší reformu regulace finančního sektoru od 30. let minulého století.

Jde o velké vítězství pro prezidenta Baracka Obamu, jenž se o přijetí zákona velmi zasazoval. Podle některých zákonodárců a komentátorů je ale změna málo přísná. Reforma je reakcí na finanční krizi a měla by zabránit jejímu opakování.

"Recese, ze které se zotavujeme, byla způsobena především nedostatkem zodpovědnosti Wall Streetu i Washingtonu," řekl Obama před závěrečným hlasováním v Senátu. "Proto jsem učinil schválení reformy Wall Streetu jednou ze svých priorit, aby se takové krize už neopakovaly," dodal.

"Není pochyb o tom, že se finanční průmysl a jeho lobbisté budou snažit dál bojovat. Postarám se ale o to, aby konečný produkt byl efektivní i zodpovědný - aby přinutil Wall Street dodržovat vysoké standardy zodpovědnosti a aby zabezpečil finanční stabilitu a zároveň zachoval sílu a klíčové funkce finančního průmyslu," řekl Obama. Podle agentur by prezident konečnou verzi zákona mohl podepsat do 4. července.

Obamův druhý úspěch v USA

Reforma přináší změny napříč finančním sektorem. Její záběr se pohybuje od nových pravidel pro záchranu problémových bank po ochranu drobných spotřebitelů, kteří například uzavírají první hypoteční smlouvu. Pro Obamu jde letos už o druhý velký úspěch na domácí politické scéně. Prvním byla podobně přelomová reforma zdravotnictví.

Zákon, který v noci schválil Senát, by mimo jiné měl přinést průhlednější obchodování s deriváty. Některým typům těchto cenných papírů a jejich nedostatečné regulaci se totiž klade za vinu to, že značně zhoršily průběh i rozsah finanční krize.


ČTĚTE TAKÉ:

Obamu kritizují kvůli ropné skvrně. Napodobí Bushe s Katrinou?

 

Zpřísní se také například kapitálové požadavky pro banky, jejichž problémy mohou ohrozit celý finanční systém.

Svou verzi reformy již v prosinci schválila Sněmovna reprezentantů. Obě komory Kongresu nyní spolu vyjednají definitivní znění zákona. Senátní a sněmovní verze jsou si velmi podobné, liší se jen v několika bodech. Dohoda proto zřejmě nebude komplikovaná. Očekává se ale, že se vyjednávání budou opět snažit ovlivnit lobbisté finančního sektoru, který již do snahy zmírnit reformu investoval miliony dolarů, když budou chtít zákon oslabit.

Schválení reformy v Senátu v každém případě bude přinejmenším v tuto chvíli považováno za prohru finančního sektoru a mohlo by ovlivnit dnešní obchodování na burzách. Jejich indexy přitom již v předešlých dnech srážely obavy z hospodářského a měnového vývoje v eurozóně.

tn.cz / ČTK