Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vydrží příměří?

Separatisté předali Kyjevu 1200 válečných zajatců!

Ukrajinští vojáci
Zdroj: isifa.com

Ukrajina převzala během nynějšího příměří od proruských vzbouřenců přes 1200 válečných zajatců. Při návštěvě přístavního města Mariupol to dnes prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Podle podmínek příměří, na němž se Kyjev a zástupci separatistů dohodli v pátek v běloruském Minsku, by si obě znepřátelené strany měly vyměnit všechny zajatce. O jejich přesném počtu nejsou žádné hodnověrné informace, odhady se pohybují v řádech tisíců.


Ruská agentura TASS oznámila, že během dnešní odpolední videokonference se vzbouřenci a zástupci ukrajinské vlády dohodli na výměně první skupiny 30 válečných zajatců. Podle ruských novinářů se již výměna uskutečnila.


"Měníme třicet za třicet, co bude dál, se uvidí," řekl ruské agentuře vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. Dodal, že při jednání o výměně zajatců narazily obě strany na problémy, o jejich povaze se ale odmítl šířit.


Příměří i přes sporadické incidenty, ze kterých se obě strany vzájemně obviňují, je vcelku dodržováno, konstatovaly dnes agentury AP a Reuters.


"Celkově je příměří dodržováno, avšak zůstává křehké," uvedl na jednání ve Vídni švýcarský velvyslanec Thomas Greminger, jehož země předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). OBSE, sdružující 57 členských států, má na Ukrajině okolo 250 pozorovatelů. Diplomat dodal, že příští dny budou pro osud příměří klíčové.

tn.cz / ČTK