Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vyšetřování katastrofy

Sestřelili ho! Vyšetřovatelé mají jasno o pádu boeingu MH17

Trosky boeingu MH17
Zdroj: isifa.com

Malajsijské letadlo, které se v červenci zřítilo nad východní Ukrajinou, bylo s "nejvyšší pravděpodobností" sestřeleno. Dnes to podle agentury AP prohlásil šéf nizozemské prokuratury Fred Westerbeke, který dohlíží na vyšetřování katastrofy.

V úterý Nizozemsko zveřejnilo předběžnou zprávu o vyšetřování, ve které jako příčinu pádu uvádí zasažení letadla "množstvím vnějších objektů s vysokou energií". Nehodu nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě.


I když se od začátku spekuluje o tom, že civilní let sestřelil ruský raketový systém BUK, slova o velkém množství objektů s vysokou energií mohou znamenat i útok palubním kulometem stíhačky.


Vyšetřovatelské verzi sestřelení letadla se podle Westerbeka nyní dostává "nejvyšší pozornosti". Boeing se zřítil nad územím, které kontrolují proruští rebelové. Ti se spolu s Kyjevem vzájemně obviňují z odpovědnosti za pád stroje.


Nizozemský bezpečnostní úřad OVV, který se tragédií zabývá, v předběžné zprávě přímo neuvádí, že Boeing 777 sestřelila protiletadlová raketa odpálená ze země, nicméně jejich zjištění tento závěr naznačují. Výsledky podrobnějšího zkoumání mají být připraveny do nadcházejícího jara.


Vyšetřování neslýchané tragédie nicméně už od samého začátku komplikuje fakt, že odborníci se k troskám stroje dostali přibližně s týdením zpožděním a separratisté tak měli spoustu času trosky několikrát prohledat a odstranit spoustu důkazů.


Malajské aerolinky ovšem nemusejí řešit jen tuto katastrofu. Už od jara celý svět hledá jiný let této společnosti, který bez jediné stopy zmizel v Indickém oceánu. Ani tato záhada nemá doteď odpověď, ani po půl roce se totiž nepodařilo nezvěstný boeing objevit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tragická smrt zpěvačky Rivera: Spadlo s ní letadlo, zanechala po sobě pět dětí!

Celebrity se vyjadřují ke spadlému letadlu: Nemůžu uvěřit, že se to stalo, píše Jandová

pez, ČTK TN.cz