Severní Korea začala odpočítávat start rakety. Svět se bojí

Severokorejcům ve čtvrtek začal odpočet pětidenního okna, které mají na start rakety s družicí. Informuje o tom agentura AFP. Stalinistický režim chce vyslat raketu do vesmíru mezi čtvrtkem a pondělkem. Start se nejspíš uskuteční mezi půlnocí a 05.00 našeho času.

Pchjongjang ho naplánoval k příležitosti 100. výročí narození Kim Ir-sena, "věčného prezidenta" KLDR, které Severokorejci oslaví v sobotu. Od raketového startu Severní Koreu neodradily ani protesty Západu.
 

KLDR trvá na tom, že start rakety schopné nést jadernou hlavici má mírové účely. Na odpalovací rampu pozvala zahraniční novináře, podle Pchjongjangu je jich 150 až 200.
 

Jižní Korea a Japonsko už dříve varovaly, že raketu sestřelí, pokud se ocitne nad jejich územím. V úterý se k nim připojilo Rusko, které oznámilo, že se chystá severokorejskou střelu zlikvidovat, pokud se objeví nad jeho územím a bude hrozit její pád.
 

Mezinárodní společenství pokládá start rakety za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Obává se, že Severokorejci se snaží vyvinout rakety, které jim umožní zasáhnout kterýkoli cíl na Zemi. Spojené státy proto Severní Koreji pozastavily potravinovou pomoc.
 


 

Jihokorejci v neděli vyslovili podezření, že KLDR souběžně se startem rakety chystá třetí podzemní jadernou zkoušku. Podle jihokorejské agentury Jonhap je test připravován na severovýchodě země ve stejné oblasti, kde se v letech 2006 a 2009 uskutečnily i první dvě zkoušky.
 

Japonsko a Filipíny jsou v pohotovosti. Japonský premiér Jošihiko Noda řekl, že bude do poslední chvíle Severokorejcům odpálení rakety rozmlouvat diplomatickou cestou. "Ale chceme být připraveni na všechny alternativy," dodal.
 

Japonci už nachystali protiraketový obranný systém a varovali, že raketu sestřelí, pokud se ocitne nad jejich územím. Stejně pohrozila také Jižní Korea a Rusko.
 

Filipínská vláda nařídila odklonění letů z oblasti, kam by mohly dopadnout trosky rakety. Místu se budou muset vyhýbat také lodě. Omezení se denně dotkne dvaceti filipínských letadel. "Budou muset létat okolo, aby uvolnila vzdušný prostor. Jejich doba letu se tak o několik minut prodlouží," uvedl hlavní vedoucí leteckého provozu.
 

Šéf filipínské civilní obrany Benito Ramos ujistil, že v ohrožené oblasti nejsou žádní lidé. I tak je ale třeba přijmout bezpečnostní opatření. "Raději to přehnat s opatrností, než čekat, až se něco stane," prohlásil.
 

Pohotovost vyhlásili na japonském ostrově Išigaki, který leží přímo pod předpokládanou dráhou letu rakety. "Budeme pokračovat v pohotovosti každý den od šesti ráno do dvou odpoledne, až do pondělka," řekl místní zastupitel Koiči Ameku. Právě v těchto hodinách totiž raketa pravděpodobně vzlétne.
 

Po jejím startu by se obyvatelé měli skrýt v budovách a nepřibližovat se k žádným troskám, které najdou. Mohly by totiž být toxické. Jinak ale vláda lidem doporučila, aby pokračovali ve svém každodenním životě.

tn.cz / mediafax / gar