Severní Korea oznámila, že začne vyrábět jaderné zbraně

Jaderný hřib
Zdroj: oficiální zdroj

Komunistická Severní Korea oznámila, že začne obohacovat uran a vyrábět z plutonia získaného z použitých palivových tyčí jaderné elektrárny v Jongbjon zbraně.

Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní agenturu KCNA.


Ta citovala vyjádření mluvčího severokorejského ministerstva zahraničí, podle kterého už Severní Korea recyklovala jednu třetinu palivových tyčí.


Pchjongjang také oznámil, že je připraven odpovědět vojensky, pokud se USA a jejich spojenci pokusí zemi izolovat.


Podle odborníků má Severní Korea dostatek vlastních zdrojů pro získání materiálu na šest až osm jaderných bomb. Zpracováním použitých palivových tyčí chce využít plutonium pro další jadernou hlavici.


Rada bezpečnosti OSN rozšířila v pátek sankce uvalené na KLDR. Rada bezpečnosti nově zcela zakázala vývoz zbraní z KLDR a výrazně omezila jejich dovoz.


Rezoluce umožňuje členským státům OSN kontrolovat veškerou nákladní dopravu v prostoru KLDR a nařídit likvidaci nákladu, pokud by nové nařízení porušoval. Sankce podpořily i Rusko a Čína, které dříve podobné pokusy vetovaly.


Severní Korea 25. května oznámila, že provedla zkušební jaderný výbuch. V následujících dnech pak otestovala několik raket středního doletu a vyhrožovala svým jižním sousedům válkou. Počínání komunistického státu znepokojilo celý svět a vzbudilo obavy z jaderného konfliktu.

tn.cz / Mediafax