Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Severokorejci se bouří proti měnové reformě. Policie zastřelila veksláky

Nové severokorejské peníze mají stokrát nižší hodnotu než předchozí měna.

Severokorejské bezpečnostní složky se potýkají s protesty a nepokoji, kterými Severokorejci vyjadřují svou nespokojenost s nedávnou měnovou reformou.

Vláda při ní odmazala z nominální ceny svých bankovek dvě nuly a lidi připravila o většinu z jejich úspor. Hodnota wonu před revalvací byla přibližně dvanáct korun, nyní je stokrát menší – 12 haléřů.


Opatření mělo zemi pomoci v boji proti inflaci a černému obchodu s měnou. "Směnný kurz byl stanoven na 100:1, a proto nyní za tisícovou bankovku dostanete deset wonů," citovala jihokorejská agentura Jonhap nejmenované severokorejského úředníka.


Vláda také zavedla limit 40 dolarů, do kterého se může měnit stará měna. Zamezila tak spekulacím a výměně peněz, které lidé měli uložené mimo banky.


Opatření, které začalo platit v pondělí 30. listopadu, vyvolalo okamžité protesty v několika městech, vláda také posílila hlídky na hranicích s Čínou. Severokorejci se snažili rychle na černém trhu vyměnit své wony za čínské jüany nebo americké dolary.


V sobotu na předměstí Pchjongjangu policie zastřelila dva veksláky, kteří se při výměně starých peněz pokusili překročit stanovený limit čtyřiceti dolarů.

tn.cz / Mediafax