Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Severokorejští agenti vraždí odpůrce otrávenými jehlami

Agenti stalinistické Severní Koreje zabíjejí v zahraničí odpůrce režimu otrávenými jehlami. Píše to v pondělí deník Los Angeles Times.

Deník píše o jedné vraždě a dvou pokusech o vraždy odpůrců režimu.

 

1. Pastor Kim v čínském městě Tan-tung nedaleko severokorejských hranic ztratil na ulici vědomí. Prsty a tváře mu nepřirozeně zmodraly. Krátce nato zemřel. Pastor Kim byl klíčovou postavou podzemní organizace, která pomáhala Severokorejcům v útěcích do Číny. Zajišťoval peníze potřebné pro tyto útěky mezi Jihokorejci žijícími v New Yorku a Los Angeles.

 

2. Jiný Jihokorejec, zapojený do činnosti misionářů, pocítil bodnutí v dolní části zad, když stál na semaforu na červenou v čínském městě Jen-ťi . Zkolaboval na chodníku, ale útok přežil. Před bodnutím zaslechl tlačící ho se muže říkat: "Promiňte, promiňte."

 

3. V posledním případě se někdo v jihokorejské metropoli Soulu pokusil stejným způsobem zavraždit disidenta Park Sung-haka, který z území Jižní Koreje vypouštěl na Sever balóny s protirežimními letáky. Vraždu překazila jihokorejská rozvědka, která potvrdila, že vraždícím nástrojem byly otrávené jehly.

 

Tři případy v krátké době ukazují na rostoucí agresivitu severokorejského bezpečnostního aparátu, píší Los Angeles Times. Podle rozhlasového novináře a ředitele stanice Open Radio for North Korea Younga Howarda může stát za atentáty nejmladší syn Kim Čong-ila, Kim Čong-un, který si tak upevňuje pozici mezi nejkonzervativnějšími zastánci režimu.

 

"Kim Čong-un se neobává mezinárodního odporu. On jenom usiluje o upevnění moci v rámci režimu," řekl Young Howard.

tn.cz / Mediafax