Severokorejští vědci údajně úspěšně spustili řízenou termonukleární fúzi

Severní Korea ve středu oznámila, že úspěšně provedla řízenou termonukleární fúzi, při které vzniká velké množství energie.

Odborníci se ale domnívají, že středeční prohlášení o úspěchu severokorejských vědců je absurdní, informuje agentura Reuters.

 

„Úspěšná termonukleární fúze, která byla provedena v Korejské lidově demokratické republice, je průlomem ve vývoji nových energetických zdrojů a zahájila novou éru národního vědeckého a technického pokroku,“ informovala ve středu severokorejská státní agentura KCNA o úspěchu severokorejských vědců s tím, že „umělé slunce“ bylo vytvořeno na počest věčného prezidenta Kim Ir-sena.

 

Zahraniční odborníci ale prohlášení Severní Koreje považují za absurdní. Komunistická země je jedním z nejchudších států světa a potýká se s nedostatkem elektřiny. V severokorejských městech se proto v noci nesvítí. „Je to vysoce nepravděpodobné a hodně zveličené. Možná provedli nějaký malý experiment,“ uvedl expert na jadernou fyziku z jihokorejské univerzity v Soulu Kune Suh. „Možná bychom jim uvěřili, kdyby zítra vyšla dvě slunce,“ dodal.

 

Severní Korea pravidelně informuje o úspěších, kterých dosáhla na poli vědy a techniky, nebo o zázracích, ke kterým došlo v den narozenin Kim Ir-sena či jeho následovníka Kim Čong-ila. Takto například informovala o výskytu dvojité duhy nebo o východu slunce tak nádherném, že led vybuchoval jako ohňostroj.

 

Řízená termonukleární fúze dokáže vyrobit velké množství energie. Vědci ji považují za nejlepší zdroj energie – neprodukuje žádné emise, jejím výsledkem není nebezpečný odpad a jako palivo se používá voda. Termonukleární fúzi se ale zatím nedaří spustit a trvale ji udržet.

 

Neřízené fúze bylo dosaženo ve zbrojním průmyslu prostřednictvím termonukleárních zbraní, které mají ničivější účinky než atomové bomby.

tn.cz / Mediafax