Šílenec Breivik zpochybnil diagnózu lékařů

Anders Breivik, který v létě zastřelil 77 lidí, nesouhlasí s posudkem psychiatrů, podle kterého je nepříčetný. V sobotu o tom informovala agentura AFP.

Breivik studoval v úterý zveřejněný posudek se svým právníkem Oddem Ivarem Groenem. Nad textem, který má 243 stran, strávili přibližně šest hodin.

 

"Prošli jsme značnou část zprávy, která shrnuje jeho rozhovory s psychology," uvedl právník. "Tvrdil, že obsahuje faktické chyby a lži a že jeho výroky jsou vytržené z kontextu," popsal Groen reakci svého klienta.

CTĚTE TAKÉ:

Psychiatři: Breivik za nic nemohl, je cvok

 

"Myslí si, že posoudili některé jeho výroky jako podivné, ačkoliv on je přesvědčený, že nejsou podivné. Nesdílí také jejich názor, že je duševně nemocný," řekl obhájce.

 

Prokuratura zveřejnila nejdůležitější části posudku v úterý. Jeho autoři se shodli, že vyznavač radikálně pravicových a konzervativních myšlenek Breivik trpí schizofrenií.

 

Kvůli psychické nemoci by Breivik nebyl trestně odpovědný za své činy a mohl by zbytek života strávit v psychiatrické léčebně. Za několikanásobnou vraždu mu soud v Norsku může vyměřit maximálně 21 let vězení.

 

Zprávu psychiatrů Synne Serheima a Torgeira Husbyho bude hodnotit expertní panel, aby ověřil, zda splňuje profesní standardy.

 

Proces s Breivikem by měl začít 16 dubna a měl by trvat přibližně deset týdnů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hrůza! Šílený vrah Breivik měl další zrůdné plány

 

Anders Breivik 22. července spáchal bombový útok na vládní budovy v norském hlavním městě Oslo, při němž zemřelo osm lidí. Pak se přesunul na nedaleký ostrov Utöya a začal střílet na účastníky letního kempu sociální demokracie. Za hodinu a půl zabil 69 lidí.

 

Breivik je přesvědčený, že vraždil pro záchranu Norska a celé Evropy před hrozbou multikulturní společnosti a islámu.

lp tn.cz / Mediafax