Šílenec s nožem řádil ve dvou autobusech. 15 zraněných

Japonec vyzbrojený nožem vtrhl do dvou autobusů a pobodal čtyři lidi. Další se zranili při davové panice, informovala v pátek agentura AFP.

Incident se odehrál nedaleko železniční stanice města Toride v prefektuře Ibaraki severovýchodně od Tokia.

"Podezřelý nastoupil do autobusů, vytáhl nůž a pořezal s ním pasažéry," uvedl mluvčí místní policie s tím, že oba vozy stály zaparkované před nádražím.

Nikdo ze zraněných, mezi nimiž byli školáci, studenti a devětačtyřicetiletá žena, nezemřel.

"V autobuse jsem měl 50 pasažérů, když ten muž nastoupil," uvedl řidič jednoho z vozů. "Nejprve jsem si myslel, že jde o šarvátku mezi studenty. Ale najednou zazněl výkřik a já si pomyslel, že to není normální. Pak jsem uviděl toho muže, jak mává nožem, a rychle jsem otevřel dveře, aby studenti mohli utéct. To je vše, co jsem mohl udělat," dodal šofér.
Sedmadvacetiletý útočník skončil za mřížemi. Policie jej identifikovala jako nezaměstnaného Jutu Saitoa.

Podobný případ zažilo Japonsko v červnu 2008, kdy v tokijské čtvrti Akihabara šestadvacetiletý řidič vjel nákladním vozem do davu lidí a zablokoval ulici. Z auta vystoupil a zaútočil na chodce nožem. Zemřelo tehdy sedm lidí a přes deset dalších utrpělo zranění.

Muž později na policii vypověděl, že svůj čin pečlivě naplánoval a vyrazil do Tokia právě proto, že chtěl vraždit. Zdůvodnil to ztrátou zájmu o život. V současné době soud rozhoduje o jeho dalším osudu. Očekává se, že obžaloba pro něj na příštím stání 25. ledna navrhne trest smrti.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax