Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ŠÍLENÝ STŘELEC z Norska je ZELINÁŘ s napojením na EXTRÉMNÍ PRAVICI

Muž, který v pátek zastřelil na norském ostrově Utöya nejméně 80 mladých lidí, je napojený na extrémní pravici. V sobotu to uvedla agentura Reuters s odvoláním na informaci norské televize TV2.

Domněnka o možných vazbách střelce na extrémní pravici se objevila již v pátek. TV2 svůj zdroj neuvedla.
 

ZÁBĚRY Z OSTROVA, KDE ŠÍLENÝ ZABIJÁK POSTŘÍLEL DESÍTKY MLADÝCH LIDÍ - ZÁBĚRY NEJSOU VHODNÉ PRO SLABŠÍ POVAHY A MLADISTVÉ:
 

 

Podle nejnovějších informací agentury Reuters útočník nakoupil šest tun hnojiva, které patrně použil k výrobě výbušnin.

 


 

Spolupracovník České televize v Norsku Yngvar Brenna v sobotu sdělil, že podle informací policie zadržený muž vyjadřoval své extrémní názory na internetovém blogu. Ve svých komentářích se stavěl proti multikulturní společnosti a muslimům. "Od neonacismu se ale distancoval," doplnil Brenna. Střelec údajně dosud neměl žádný záznam u policie. Pracoval jako obchodník se zeleninou.
 

ČTĚTE TAKÉ:

ŠÍLENÝ ZABIJÁK POSTŘÍLEL 80 OBĚTÍ! Střelec je vysoký blondýn a mluví NORSKY!
 

Policie muže zadržela v pátek večer. Kromě střelby na ostrově, kde probíhalo setkání mladých sociálních demokratů, by mohl mít na svědomí i bombové útoky ve vládní čtvrti v Oslu, při nichž zemřelo sedm lidí.
 

Vyšetřovatelé zkoumají možné propojení obou útoků. Jedním z vodítek mají být nevybuchlé bomby, které se našly na ostrově. Experti je porovnají s náloží, která vybuchla v Oslu. Podle slov Yngvara Brenny bylo pro výrobu bomb využito umělé hnojivo, které pachatel potřeboval ve svém podnikání.
 

PSALI JSME:

PŘÍMÝ PŘENOS: TEROR V NORSKU! Při výbuchu umírali lidé
 

Další stopou, která naznačuje, že oba teroristické činy spáchal stejný člověk, jsou výpovědi svědků útoku v Oslu. Ti uvedli, že před výbuchem viděli u místa exploze v dodávce sedět muže v policejním svetru, jehož popis odpovídá střelci z ostrova – vysoký blonďák.
 

Zatím však není jasné, jak se střelec dokázal ve velmi krátkém čase přesunout z centra Osla na ostrov. "Nepotvrzená verze je, že přemluvil někoho, aby ho na ostrov převezl lodí," uvedl ve vysílání ČT 24 Brenna.
 

Norská policie vyšetřovala také možnost, že útoky na ostrově Utöya a v hlavním městě Oslu stojí muslimští teroristé. K útokům se totiž původně přihlásila teroristická skupina Služebníci globálního džihádu. Vzápětí se však odpovědnosti vzdala.
 

Oba útoky se odehrály v pátek odpoledne. Nejprve vybuchla bomba v Oslu. Krátce nato spustil muž převlečený za policistu střelbu na ostrově Utöya.
 

Střelec tvrdil, že přijel chránit účastníky setkání po atentátu v Oslu.
 

V noci na sobotu norská policie zvýšila údaj o počtu obětí střelby z přibližně deseti na osmdesát. Další oběti mohou přibývat, v nemocnicích totiž leží nejméně 15 postřelených lidí a 11, kteří byli zraněni při výbuchu. Policie také dosud prohledává ostrov, kde se útok odehrál.
 

Anders Breivik - atentátník, který nenáviděl levici, nevěřící i muslimy
 

Uhlazený modrooký blonďák Anders Behring Breivik šokoval Norsko. Muž, který vyjadřoval nenávist ke stoupencům levice, nevěřícím i muslimům, spáchal v pětimilionovém království největší masakr od druhé světové války.
 

Dvaatřicetiletý Nor při bombovém a střeleckém útoku zabil více než 90 lidí. Takového masového vraha Norsko nepamatuje.
 

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY PO BOMBOVÉM ÚTOKU V OSLO:


 

Policejní vyšetřovatelé ho označují za stoupence krajní pravice a křesťanského fundamentalismu, který nenávidí nevěřící i muslimy.
 

"Naše informace naznačují, že jeho názory byly krajně pravicové. Zastával protimuslimské postoje," cituje webový portál BBC policejního šéfa Sveinunga Sponheima.
 

Motivy útoku naznačuje tweet, který napsal v neděli. "Jeden věřící člověk (křesťan) vyváží 100 000 (nevěřících) lidí, kteří mají své vlastní zájmy," píše v něm.
 

Na Facebooku se popisoval jako oddaný křesťan a konzervativec. Jeho profil byl krátce po atentátu stažen.
 

Webový portál BBC však píše, že v něm vyjadřoval obdiv k nizozemskému nacionalistovi Geertu Wildersovi a kritizoval přistěhovalectví muslimů do Evropy. Byl stoupencem svobodných zednářů.
 


 

Norský list Verdens Gang cituje atentátníkova přítele, který říká, že Breivik zastával krajně pravicové názory teprve několik let. V uplynulých letech se účastnil online debat, v nichž vyjadřoval nacionalistické názory a kritizoval sociální demokraty.
 

Deník Aftenposten píše, že mezi jeho oblíbené knihy patři Proces od Franze Kafky.
 

Breivik žil s matkou v rezidenční čtvrti Oslo. Pracoval v obchodě se zeleninou. Nedávno založil biofarmu. Webový portál rádia NRK proto vyslovil předpoklad, že k sestrojení výbušniny nejspíš použil hnojiva.
 

Mezi jeho koníčky patřila střelba. Doma měl celý výzbrojní sklad - celkem sedm střelných zbraní, mezi nimi pistole Glock, automatickou pušku a brokovnice.
 

Na policii má absolvent obchodní akademie záznamy pouze za několik drobných dopravních přestupků. Jako extremistu ho policie v hledáčku neměla.

tn.cz / Mediafax