kontroverzní téma

Belgie šokuje! Chtějí povolit DĚTSKOU EUTANAZII

Eutanazie je povolená jen v několika zemích světa. V Belgii teď jdou ale ještě dál. Podle tamních lékařů mají na eutanazii právo i děti. Belgie jako první země na světě, chce umožnit i bez souhlasu rodičů eutanazii nezletilým.

Podle průzkumu veřejného mínění s názorem pediatrů souhlasí tři čtvrtiny Belgičanů. Při pohledu na nemohoucí dětské pacienty, kteří se bez přístrojů ani nenadechnou ani nepolknou, se svírá hrdlo. Eutanazie, tedy asistovaná smrt pro ně může být vysvobozením. Belgičtí pediatři žádají v otevřeném dopise vládu, aby jim právo na toto rozhodnutí neodpírala.
 

"Je složité vysvětlit těžce nemocným dětem, že na tuhle možnost nejsou dostatečně staří. Přitom kolikrát jsou mentálně vyspělejší než mnozí dospělí," tvrdí pediatr Gerlant Van Berlaer.
 


Asistovaná smrt by podle lékařů měla představovat poslední možné řešení, ke kterému se ale rodiče jen těžko odhodlávají. Dítě ale mezitím může prožívat neuvěřitelná muka.
 

Belgie patří mezi pouhé tři země na světě, kde je eutanzie legální. Teď po 11 letech žádají pediatři její právní rozšíření. Důvodem je i nevyléčitelná svalová dystrofie, při které malí pacienti přicházejí o svaly a od 12 let jsou připoutáni na invalidní vozík. Často se nedožívají ani 18 let.
 


"Chceme, aby se děti netrápily, aby eutanazie byla legální. Jen tak můžeme umožnit všem co nejdůstojnější odchod," dodává lékař.
 

Proti uzákonění dětské eutanazie je extrémní pravice a křesťanští demokraté. O tom, v jakém věku by dítě mohlo o svém osudu rozhodnout samo, budou belgičtí zákonodárci teprve diskutovat. Dětská eutanazie představuje jedno z nejkontroverznějších témat nejen medicíny, ale i celé společnosti.

TN.cz