Silné zemětřesení udeřilo na Novém Zélandu

Silné zemětřesení udeřilo na Novém Zélandu
Zdroj: oficiální zdroj
Zemětřesení poničilo domy, silnice i mosty.

Zemětřesení o síle 7,0 stupně Richterovy škály otřáslo Jižním ostrovem Nového Zélandu.

Zemětřesení udeřilo v sobotu 4:35 místního času (pátek 18.35 SELČ). Americký geologický průzkum sdělil, že jeho epicentrum leželo 30 kilometrů jihovýchodně od města Christchurch v hloubce 16 kilometrů.

 
Geologický průzkum původně oznámil, že zemětřesení mělo sílu byla 7,4 stupně. Pozdější přesnější měření ubralo z této hodnoty čtyři desetiny.
 
Síla otřesů však byla ohromující. V Christchurchi, kde žije na 340 000 lidí, vybíhali před úsvitem z domů vyděšení obyvatelé v pyžamech, píše webový portál novozélandského deníku The Press. Takové zemětřesení tam nepamatují desítky let.
 
"Začal se třást celý terminál," cituje The Press jednoho ze svědků, který otřesy prožil na mezinárodním letišti v Christchurchi. "Bylo mi jasné, že to je zemětřesení." Letiště bylo evakuováno. Svědci vypověděli, že některé skla se roztříštila a zaznamenali také trhliny ve zdech.
 
Po první otřesu následovaly další, které však byly slabší. Ve městě vypadla elektřina. "Sedím ve tmě na posteli, kolem mě jsou samé střepy. Je to strašné. Myslela jsme, že se do domu vřítil kamion. Strop a stěny se pořád houpají," vypověděla obyvatelka města Susan Birkbecková."
 
"Měli jsme tady strašné zemětřesení," citovala CNN Paulu Mayovou, která bydlí v centru. "Jsme teď bez proudu. V domě je nepořádek, popadalo tady hodně věcí. Kolem je naprostá tma. Nic tam nevidím."
 
"Ach můj bože, vidím několik zničených obchodů," telefonovala portálu The Press jiná obyvatelka města Coleen Simpsonová. Policie varovala řidiče, aby se svými auty nejezdili. Zaznamenala trhliny na silnicích a také na dvou mostech.
 
Otřesy zaznamenali také v dalších oblastech Jižního ostrova. Škody jsou však zjevně největší v Christchurchi. Skutečný rozsah katastrofy se ukázal až za svítání. Fotografie na webu The Press zachycují pobořené domy v Christchurchi a zaparkovaná auta zavalená troskami.
 
Ředitel Civilní ochrany John Hamilton však sdělil, že zatím nemá hlášení o vážných zraněních. Ujistil, že hlavní nemocnice ve městě jsou v provozu, mají vlastní zdroje elektřiny. Po otřesech byla na celém ostrově přerušena letecká a železniční doprava.
 
Varování před tsunami vydáno nebylo. Žádné přívalové vlny se neobjevily.

 

Mediafax