Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Silné zemětřesení v Chile se obešlo bez zraněných

Centrální území Chile v neděli zasáhlo silné zemětřesení, které se nakonec obešlo bez zraněných a větších hmotných škod. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Meteorologové naměřili jeho epicentrum asi 70 kilometrů severozápadně od města Temuco. Otřesy po sobě nezanechaly žádné větší škody. V zasažené oblasti došlo k drobnějším výpadkům elektřiny, kromě toho byly přetíženy telefonní linky.

 

Údaje o síle otřesů se několikrát měnily. Seismologové nakonec jejich hodnotu upravili na 7,1 stupně. Po tomto zemětřesení následovalo menší o 5 stupních Richtera.

 

Varování před tsunami vyhlášeno nebylo.

 

Chile leží v Pacifickém ohnivém kruhu, silné otřesy tak nejsou pro tuto jihoamerickou zemi výjimečné.

 

V únoru loňského roku Chile zažilo zemětřesení o síle 8,8 stupně Richterovy škály a několik stovek následných otřesů. Celkem zahynulo na 520 lidí a půl milionu Chilanů přišlo o střechu nad hlavou. Od té doby udeřilo na Chile několik zemětřesení, jejichž síla se pohybovala kolem pěti až šesti stupňů Richtera.

 

Naposled zemi zasáhlo zemětřesení na konci října, kdy se půda chvěla silou 5,7 stupně Richtera. Ztráty na životech, zranění nebo materiální škody ale otřesy nezpůsobily.

Mediafax