Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.6. 2013 08:47
prezidentská kauza

Skandál: Gruzinský prezident si za miliony ze státních peněz platil šéfkuchaře i odtučňovací kůru

Gruzínský prezident Michail Saakašvili

Gruzínský prezident Michail Saakašvili čelí hradnímu obvinění. Měl utratit v přepočtu milionu korun ze státních peněz za španělského šéfkuchaře, následnou odtučňovací kůru, akt americké herečky nebo injekce botoxu.

Jedna z gruzínských televizí obvinila prezidenta Saakašvili s neuvěřitelného plýtvání státními penězi. Měl utratit ze státních peněz 11 400 dolarů (skoro čtvrt milionu korun) za injekce botoxu na jedné z newyorských klinik, koupit si akt nejmenované americké herečky za 9000 dolarů a další čtyři tisícovky pak dát z peněz státu za ubytování a obdarování jedné americké podnikatelky.

 

Z gruzínské prokuratury pak také už zazněla nařčení, že prezidentův osobní kuchař, španělský maestro, stál už poplatníky bezmála šest milionů korun, a také že si hlava státu nechala ze státní pokladny zaplatit asi 1,4 milionu korun za odtučňovací kůru.

 

Mluvčí gruzínské prokuratury vzápětí uvedla, že tyto informace prověří a nejspíš zkusí předvolat prezidenta k výslechu, aby účty vysvětlil. "Je to dost velký případ," prohlásila Chatuna Pajčadzeová a dodala, že "zákon nezakazuje vyslýchat prezidenta".

 

 

Saakašvili po letech dominance na domácí scéně prožívá od loňského podzimu obtížné soužití s vládou svého politického soupeře Bidziny Ivanišviliho, která se snaží rivala zbavit. Vládě jsou od února také podřízeny tajné služby, z jejichž rozpočtu kontroverzní prezidentovy výdaje v uplynulých letech údajně pocházely.

 

Šéf státu kritiku z Ivanišviliho strany ohledně údajného mrhání státními prostředky odmítá a tvrdí, že jeho kroky pomohly zemi zvednout prestiž a přitáhly také miliardové investice.
 

tn.cz / mrk