Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Školáka zasáhl meteorit. Ještě hodiny mi zvonilo v uších, říká

Čtrnáctiletého chlapce z německého Essenu zasáhl cestou do školy meteorit. Hoch přežil, má jen zraněnou ruku.

Do ruda rozžhavený kus vesmírné horniny o velikosti hrášku, který letěl rychlostí 48.000 kilometrů za hodinu, trefil školáka do ruky. Poté vytvořil asi třiceticentimetrový kráter v zemi, uvedl server britského listu The Daily Telegraph.
 

Gerrit Blank "útok z kosmu" přežil, meteorit mu pouze způsobil asi deseticentimetrový šrám na ruce. Šance, že člověk přežije zásah meteoritu, je přitom podle britského deníku jedna ku milionu.
 

"Nejprve jsem jen viděl obří světelnou kouli a pak jsem náhle ucítil bolest v ruce," popsal mladík událost. Následně prý zazněla ohlušující rána připomínající úder hromu. "Zvuk, který přišel po tom záblesku světla, byl tak hlasitý, že mi ještě hodiny potom zvonilo v uších," doplnil.
 

"Když mě to zasáhlo, srazilo mě to a pak to letělo ještě dostatečně rychle, že se to zavrtalo do silnice," uzavřel líčení svého "blízkého setkání" s kosmickým tělesem.
 

To nyní zkoumají vědci. Už prokázali, že skutečně pochází z vesmíru. "Většina z nich se až k povrchu Země nedostane, protože se vypaří v atmosféře," vysvětlil Ansgar Kortem, ředitel observatoře Waltera Hohmanna v Německu. "Šest ze sedmi meteoritů, které projdou, dopadne do vody," dodal.
 

Podle Gerrita, který je sám údajně nadšeným vědcem-amatérem, učitelé v jeho škole zjistili, že úlomek je magnetický.
 

Jediný další známý případ člověka, který přežil zásah meteoritem, se stal podle The Daily Telegraph v listopadu 1954 v americkém státě Alabama, kde fragment o velikosti grapefruitu proletěl střechou domu, odrazil se od nábytku a "přistál" na spící ženě.

tn.cz / ČTK