ATLANTIS se odpojil od ISS. Chystá se domů

Raketoplán Atlantis se v úterý odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a vrací se zpátky na Zemi. Informuje o tom agentura AFP.

"Fyzicky jsme od sebe obě dopravní zařízení oddělili," prohlásil komentátor NASA v 08:28 SELČ, kdy se ISS a Atlantis přibližně 350 kilometrů nad Tichým oceánem odpojily.

 

V pondělí večer astronauti z Atlantisu robotickou paží přemístili od stanice modul Raffaelo, který posádka stanice naplnila nepotřebnými věcmi a odpadem. Byl uložen v nákladovém prostoru raketoplánu.

 

Poté se čtyři astronauti z Atlantisu rozloučili se šestičlennou posádkou stanice. V přímém přenosu televize NASA bylo vidět astronauty, kteří plují kabinou, objímají se a líbají jedinou ženu na palubě Američanku Sandru Magnusovou z Atlantisu.

 

"Uzavřeli jsme jednu z kapitol našeho národa," řekl americký astronaut Ronald Garan z ISS.

 

Atlantis, který přivezl na stanici zásoby na celý rok, se má od ISS odpoutat v úterý ráno o půl deváté SELČ. Poté začnou astronauti připravovat loď k návratu, budou kontrolovat jednotlivé systémy nutné pro sestup a přistání.

 

Atlantis letí v pondělí jedenáctým dnem ve vesmíru. Jeho návrat je naplánován na čtvrtek 21. července, čtyři minuty před polednem.

 

Atlantis na vesmírnou stanici přivezl zásoby na celý rok.

 

Konec jedné éry

 

Třiatřicátá expedice Atlantisu uzavře tři desetiletí trvající éru raketoplánů NASA - po 135 letech těchto lodí do vesmíru.

 

Poté, co raketoplány skončí, bude NASA využívat k letům svých astronautů na ISS ruské vesmírné lodě Sojuz. Za jedno sedadlo jí budou Rusové účtovat 51 milionů dolarů, to je 870 milionů korun.

 

NASA vyvíjela vlastní loď Orion, která měla na oběžnou dráhu Země a později na Měsíc dopravovat americké astronauty. Vláda prezidenta Baracka Obamy projekt zarazila. Namísto něj má NASA šesti miliony dolarů "povzbudit" vybrané soukromé firmy, aby postavily pro astronauty vesmírné taxi, které by je vozilo na ISS.

 

NASA dostala úkol, aby se soustředila na vývoj lodí, které by člověka dopravily na Mars a vzdálených končin vesmíru.

tn.cz / Mediafax