Strach z polské průmyslové soli! Úřady jí našly v potravinách už 500 tun

Aféra s technickou solí, kterou pětice podnikavců v Polsku prodávala jako sůl jedlou, už překročila hranice i k našim sousedům. Šéf slovenské Státní veterinářské a potravinářské zprávy (SVPZ) Jozef Bíreš před touto solí varuje.

Podle Bíreše se Poláci zachovali krajně nezodpovědně, informuje televize Markíza. Porušili základní potravinářské právo, když technickou sůl určenou pro chemický a energetický průmysl, pro posyp silnic v zimním období nebo pro zpracování kůží používali v potravinářském průmyslu.

 

PSALI JSME:

Polsko řeší skandál: Posypová sůl mohla skončit v mnoha potravinách
 

Slovenští veterináři chtějí od svých polských kolegů vědět, zda jsou potraviny s posypovou solí i na Slovensku. Markíza připomněla, že zejména na severu země mnoho lidí i několikrát do týdne vyráží na nákupy do Polska. Není proto vyloučené, že si domů přinesli chléb, maso nebo rybí konzervy s technickou solí.
 

Na aféru jako první minulý týden upozornil pořad Uwaga (Pozor) polské stanice TVN. Pětice podnikavců levně nakupovala technickou sůl určenou na posyp silnic a prodávala ji se zhruba trojnásobným ziskem jako sůl jedlou.
 

Na trh se tak mohly dostat tisíce tun masa, uzenin, ryb, pekárenských a mlékárenských výrobků a dalších potravin, které obsahují zdravotně závadnou sůl.
 

Polské úřady zahájily kontrolu stovek potravinářských firem a dosud zabavily 500 tun podezřelé soli.

hel tn.cz / Mediafax