Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Při vyprošťování Slováka z ledovcové průrvy zemřel záchranář

Šestatřicetiletý slovenský horolezec v sobotu spadl do ledovcové pukliny v rakouských Alpách, píše webový portál listu Kleine Zeitung. Na místě v neděli pokračují náročné práce na jeho vysvobození, při kterých jeden záchranář zemřel, a dva jeho kolegové se zranili.

Záchranáři, kteří viseli na laně zasahující helikoptéry, se zranili poté, co pilot během přistávacího manévru za špatné viditelnosti ztratil nad strojem kontrolu. Vrtulník se během vichřice dostal do turbulencí.

 

Velitel akce Franz Franzeskon při pádu z desetimetrové výšky utrpěl těžká zranění, kterým zanedlouho podlehl, informuje portál news.at. Další má dvě zlomeniny, třetí se při dopadu na ledový povrch zranil jen lehce. Okolnosti nehody vyšetřuje policie.

 

Podívejte se v galerii na fotografie ze záchranné akce:

 

 

Lety vrtulníků Rakušané kvůli nepřízni počasí zastavili. Dva zraněné proto museli jejich kolegové přepravit do nejbližších horských chat.

 

Webový portál stanice ORF píše, že naživu už možná není ani slovenský horolezec. Se záchranáři nekomunikuje a podle lékařů ho mohl zabít už samotný pád do průrvy.

 

Slovák byl jedním z osmičlenné skupiny, která vystoupila na vrchol štítu Gross Venediger. Při sestupu se krátce po sobotním poledni zřítil do hloubky asi 40 metrů, kde ho zasypal shrnutý sníh. Trhlina je natolik úzká, že záchranáři mohou postupovat jen pomalu a za použití speciálního vybavení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V Alpách PRASKÁ obří ledovec, hrozí jeho ZŘÍCENÍ do obydleného ÚDOLÍ!

 

 

Trhlina je natolik úzká, že záchranáři mohou postupovat jen pomalu a za použití speciálního vybavení. Na místě už v sobotu zasahovala horská služba, lékaři i vrtulník. Devatenáct záchranářů se pomocí pily snažilo rozšířit puklinu, k uvízlému muži se ale do setmění nedostali. Akce na jeho záchranu proto pokračuje.

 

 

"Muž je zaklíněný v místě, kde je mezera jen 20 centimetrů. Visí hlavou dolů a je obklopený ledem," řekl šéf tyrolské horské služby Peter Ladstätter. Odhadl, že může trvat dalších sedm až osm hodin, než se záchranáři k horolezci dostanou.

 

 

Zbylé členy týmu vrtulník z výšky 3300 metrů, kde se nehoda stala, dopravil do údolí. Tam o ně pečuje krizový tým.

muf tn.cz / mediafax / hru