lijáky a silný vítr

Slovenskem se prohnala větrná smršť, bouřky zatopily sklepy i v Česku

Smršť na Slovensku
Zdroj: tvnoviny.sk
Takhle dopadlo po řádění živlů náměstí v Michalovcích.

Slováci zažili pořádně rušnou noc. Silné bouřky, lijáky i lokální záplavy potrápily hlavně východ území.

Město Michalovce na východním Slovensku zasáhla silná bouřka ve tři hodiny nad ránem. Přidala se k ní i větrná smršť, píší tvnoviny.sk.

 

Povodeň na sídlišti v Sabinově

 

 

Silný vítr lámal především stromy, voda zaplavila úseky silnic či zastávky hromadné dopravy. Zničených bylo i několik střech. Na některých místech popadalo i elektrické vedení.
 

"V parku Kerta silná vichřice zničila asi čtvrtinu stromů," říká jeden z obyvatel Michalovců. Větrná smršť polámala dokonce i 100leté stromy.
 

Rušno kvůli počasí bylo na Slovensku už v pátek odpoledne. Například v obci Sabinov museli hasiči odčerpávat vodu z několika sklepů.


ČTĚTE TAKÉ:

Vytáhněte deštníky, bude zataženo a místy pršet
 

Bouřky doprovázené větrem a přívaly deště zasáhly v pátek večer i Jihočeský kraj. Hasiči vyjížděli v průběhu večera k více než 30 případům, řekla agentuře Mediafax mluvčí hasičů Vendula Matějů.
 

Zhruba 20 výjezdů měli hasiči v průběhu večera k stromům padlým přes silnice, zbytek výjezdů bylo k čerpání vody ze zaplavených objektů. "Nejvíce bouřky škodily na Jindřichohradecku, Krumlovsku a Budějovicku," řekla Matějů.


Zaplavené sklepy na jihu Moravy
 

Několik hasičských zásahů si vyžádal prudký déšť, který se v pátek v podvečer přehnal Jihomoravským krajem. Několik sklepů se ocitlo pod vodou a kvůli vodě měli problémy i řidiči.
 

Nejvíce výjezdů bylo na Břeclavsku. "Zde jsme měli kolem desítky zásahů, většinou se jednalo o zaplavené sklepy, dva výjezdy jsme absolvovali i na Znojemsku," konstatoval mluvčí hasičů Jaroslav Haid s tím, že voda se hasičům podařila ze sklepů odčerpat před páteční půlnocí.
 

Prudký déšť zkomplikoval i dopravu. V podjezdu ve směru na Lanžhot uvízlo několik aut, které odřízla voda. "Hasiči pomáhali také několika řidičům na parkovištích, kde voda vystoupala tak vysoko, že nemohli vyjet. Silný déšť ale nenapáchal žádné větší škody," dodal Haid.

vrl TN.cz