Na hradě Krásná Hôrka znovu hořelo! Vítr rozfoukal oheň

Silný vítr znovu rozdmýchal oheň na hradě Krásná Hôrka. Hořet začaly dvě místnosti.

"Hoří dvě místnosti, vítr zřejmě rozdmýchal skrytá ohniska," informovala portál tvnoviny.sk jedna ze čtenářek.
 

Další požár už mají ale hasiči pod kontrolou, informoval portál reportér televize Markíza s tím, že z doutnajících trámů létaly žhavé uhlíky.
 

Na hradě Krásna Hôrka nedaleko východoslovenské Rožňavy vypukl v sobotu okolo 13. hodiny požár. Informuje o tom webový portál Tvnoviny.sk s odvoláním na místní hasiče.
 

Šindelová střecha hradu celá shořela, trámy popadaly do interiéru. Plameny se rozšířily z blízké louky. Podle informací webu  požár zřejmě způsobili dva kluci ve věku 11 a 12 let, kteří si chtěli na vyschlé trávě zapálit cigaretu.

 

Vyšetřovatel už zahájil trestní stíhání kvůli zločinu všeobecného ohrožení. Na požářišti jsou stále kriminalisté.

 

Podle informací se podařilo zachránit 90 procent vzácných sbírek. Podle zaměstnanců hradu oheň roztavil tři zvony.

 

Plameny zachvátily hrad během chvíle

 

Oheň pod kontrolu dostali hasiči po třetí hodině odpoledne. Škody jsou přesto značné.
 

Okolí hlídá policie, uvnitř hradu by se totiž mohly nacházet výbušné látky.
 

Jeden z požárníků utrpěl lehké zranění, jinak se ale nikomu nic nestalo. Ve chvíli, kdy začalo hořet, se totiž právě měli střídat návštěvníci a hrad byl prázdný.
 

V obci vyhlásili mimořádnou situaci. Na místě operovala desítka hasičských vozů, dobrovolníci i armáda. Dorazil sem také vrtulník s tzv. bambi vakem, který se používá při hašení lesních požárů.


 

Galerie - požár hradu Krásná Hôrka

1
/
5
Zdroj: tvnoviny.sk
Požár hradu Krásná Hôrka - 4

 

 

"Ze zpráv, které mám, to považuji za velkou tragédii. Okamžitě jsem vydala pokyn, aby ozbrojené síly byly civilním složkám maximálně nápomocné při hašení tohoto rozsáhlého požáru. Toto jsou přesně ty situace, kdy se ukazuje opodstatněnost ozbrojených sil," prohlásila premiérka Iveta Radičová, která je zároveň pověřená řízením ministerstva obrany.
  

 

Požár se podle očitých svědků rozšířil během několika minut. "Hrad chytil od trávy a začal hořet. Bylo to velmi rychlé. Najednou byl všude dým a všichni jsme utíkali pryč," řekl Stanislav Sabol, který měl na hradě stánek. Dodal, že oheň zničil také jedno auto.
 

"Nic podobného jsem v životě neviděla. Nevzpomínám si, že by někdo vyprávěl o takovém požáru našeho hradu. Doufám, že se co nejvíc z památky zachrání. Hrad jezdili obdivovat lidé z celého světa," cituje webový portál deníku Nový Čas jednu z obyvatelek obce Krásnohorské Podhradie, nad kterou se hrad tyčí.
 

Obecní rozhlas vyzval místní, aby pomohli hasit. Z hradu se snaží zachránit co nejvíce historických artefaktů. Kromě pozoruhodné dominanty je hrad pro vesnici také významným zdrojem příjmů.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Podle slovenského ministerstva kultury shořely všechny střechy a interiéry v horních patrech hradu. Zbylé prostory jsou zamořené dýmem, zatím proto nebylo možné vyčíslit škody. Šéf rezortu Daniel Krajcer přislíbil, že do léta by hrad mohl být zase pod střechou a přístupný veřejnosti.
 

Krásna Hôrka je gotický hrad ze 14. století. Roku 1961 byl prohlášen za národní kulturní památku. Teprve loni v dubnu byla památka znovu zpřístupněna po osmiměsíční rekonstrukci. Hrad najdete poblíž Rožňavy nedaleko národního parku Slovenský kras. Pochází ze 14. století a je velmi zachovalý. První zmínka o hradě je z roku 1333. Hrad byl v roce 1961 prohlášen za národní kulturní památku. Vlastnily ho tři významné rody: Mariássyovci, Bebekovci a Andrássyovci.

 

Gotický hrad byl kompletně zrekonstruován teprve nedávno a v jeho prostorách se nacházelo mnoho historických sbírek. Podle prvních zpráv se hasičům podařilo před ohněm odnést a zachránit expozici historické zbrojnice.
 

muf tn.cz / tvnoviny.sk