Slovenský prezident pověřil dle očekávání sestavením vlády Fica

Slovenský prezident Ivan Gašparovič podle očekávání dnes pověřil sestavením nové vlády dosavadního premiéra a předsedu vládního Směru-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica.

Straně, jež zvítězila v sobotních volbách, se však kabinet utvořit zřejmě nepodaří. V parlamentu totiž získala většinu čtyři středopravá uskupení Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS), Svoboda a Solidarita (SaS), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Most-Híd, které se chystají na zformování koalice a se Směrem-SD jednat odmítají.

 

 

PSALI JSME:

Volby na Slovensku vyhrál Fico, celkově ale zvítězila pravice

 

Gašparovič už v neděli prohlásil, že v souladu s tradicí pověří sestavením vlády vítěze voleb. Pověření o vytvoření kabinetu není v ústavě formálně zakotvené, hlavy státu na Slovensku však tradičně svěřují tento úkol vítězi voleb.

 

PSALI JSME:

Ficovy šance sestavit vládu jsou malé, ale prezident ho pověří

 

Písemné potvrzení odevzdal prezident předsedovi Směru-SD před polednem v Prezidentském paláci. Směru-SD, který s téměř 35 procenty hlasů volby jasně vyhrál, se však patrně kabinet sestavit nepovede. Koaliční Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) se do parlamentu neprobojovala a další dosavadní vládní subjekt Slovenská národní strana (SNS) jen těsně překročil pětiprocentní práh potřebný pro vstup do zákonodárného sboru.

 

 

Pravicové strany navíc již údajně zahájily neformální rozhovory směřující k vytvoření kabinetu. Fico uvedl, že v případě neúspěchu nechce jednání protahovat a jeho strana odejde do opozice.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Fico považuje výsledky voleb za obrovský úspěch Směru-SD

tn.cz / Mediafax