Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

SMRT PROMINENTKY! Zemřela matka zavražděné Bhuttové!

Bývalá první dáma Pákistánu a matka zavražděné expremiérky Bénazír Bhuttové Begum Nusrát Bhuttová zemřela v Dubaji po dlouhé nemoci ve věku 82 let. Informuje o tom v pondělí server britské televize BBC.

Bhuttová byla vdovou po bývalém pákistánském premiérovi a prezidentovi ze 70. let 20. let Zulfikárovi Alím Bhuttovi a matkou expremiérky Bénazír Bhuttové, která zemřela před čtyřmi lety při atentátu.

 

Sama Bhuttová byla dvakrát zvolena do pákistánského parlamentu. Vedla také Pákistánskou lidovou stranu (PPP), než se v polovině 80. let 20. století stala předsedkyní její dcera. Manžel Bhuttové byl zakladatelem PPP, jež je i v současné vládě.

Nusrát Bhuttová bude pohřbena v rodinné hrobce v provincii Sind na jihu Pákistánu.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:

VIDEO: Pohřeb Bhuttové, další mrtví!

Bénazír Bhuttová byla první žena, která v Pákistánu vykonávala úřad premiérky. Poprvé předsedala vládě od prosince 1988 do srpna 1990, podruhé pak od října 1993 do listopadu 1996. Zavražděna byla 27. prosince 2007 krátce poté, co se vrátila do Pákistánu, aby mohla kandidovat ve volbách.

Bhuttová podlehla zraněním, která jí způsobil útok patnáctiletého sebevražedného atentátníka. Ten Bhuttovou střelil do krku a hrudníku, když po předvolebním shromáždění nasedala do auta. Poté ještě odpálil výbušninu, kterou měl připevněnou na těle. Exploze zabila 16 lidí, dalších 56 osob bylo zraněno.

PSALI JSME TAKÉ:

Expremiérka Bhuttová se vrátila do Pákistánu

Pákistánský soud vydal v únoru v souvislosti s vraždou Bhuttové zatykač na bývalého pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa.

Vdovec po Benazír Bhuttové, Asíf Alí Zardárí, byl v září 2008 zvolen prezidentem Pákistánu.

Mediafax