Asie

Smutné výročí: Před 10 lety tsunami zabila přes 230 tisíc lidí!

Téma:

Ve dvě hodiny ráno uplynulo přesně deset let od chvíle, kdy v jihovýchodní Asii udeřilo zemětřesení s tak ničivou silou, že se stalo jednou z největších přírodních katastrof v dějinách lidstva. Otřesy země silné jako 23 tisíc atomových bomb svržených na Hirošimu a následná vlna cunami zabily přes 230 tisíc lidí, včetně osmi Čechů.

Až deset metrů vysoká stěna vody s sebou bere vše, co jí stojí v cestě. Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály udeří u Sumatry necelé dvě hodiny po půlnoci našeho času. Ničivá vlna začíná zabíjet o půl hodiny později. Idylická vánoční dovolená se během pár sekund změní v tragédii. Domů se nevrátí devět tisíc turistů. Psal se rok 2004.

 

Indonésie - 160 tisíc obětí. Srí Lanka - 35 tisíc mrtvých. Celkový počet obětí je ale ještě děsivější. Zemětřesení a následná vlna tsunami zpustošily čtrnáct zemí a pohřbily více než 230 tisíc lidí. Mezi nimi i May Aye z Thajska. Její kamarádka se dodnes nevyrovnala s tím, že ji nezachránila.

 

"Natahovaly jsme se po sobě. Měla jsem dlouhé vlasy a May se mě za ně snažila chytit. Musela jsem ji ale odstrčit, nedokázala jsem ji zachránit," uvedla Khin Htway Yee.

 

May Aye její rodina pohřešovala deset let. Až teď - krátce před Vánocemi - se jí podařilo objevit ostatky jediné dcery v hromadném hrobě.

 

Zatímco rány na duši se pořád hojí, materiální jizvy se i díky mimořádné pomoci celého světa daří zacelit. V indonéské provincii Aceh stopy po tsunami už vidět nejsou. Celkové škody se přitom vyšplhaly v přepočtu na více než 260 miliard korun.

Související témata:
TN.cz