Skandál na Slovensku: Rozvědka sledovala i premiérku Radičovou!

kontrarozvědka sledovala Radičovou
Zdroj: Mediafax
Slovenská kontrarozvědka se zaměřila i na premiérku Ivetu Radičovou

Slovenská vojenská kontrarozvědka odposlouchávala nejen novináře a ředitele zpravodajské televize TA3, ale monitorovala i premiérku Ivetu Radičovou! Informuje o tom ve středu webový portál deníku Nový čas, který má k dispozici dokument s podrobnostmi o sledování političky.

Existenci dokumentu s názvem Dáma potvrdily podle listu dva na sobě nezávislé zdroje. Dokument je souhrnem zpravodajských informací a hodnocení názorů předsedkyně vlády především v případě Martina Chrena, někdejšího státního tajemníka ministerstva hospodářství, který přišel o místo kvůli střetu zájmů.

 

Podívejte se na reportáž o sledování premiérky Radičové

 

 

Firma Hayek Consulting podepsala loni v červenci smlouvu na 8 100 eur (přes 206 tisíc korun) s Národní agenturou pro rozvoj malého a středního podnikání, která patří pod rezort hospodářství. Martin Chren byl tehdy spolumajitelem firmy, ale zároveň už pracoval jako tajemník na zmíněném ministerstvu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Skandál na Slovensku: Rozvědka odposlouchávala novináře!

 

Radičová požadovala Chrenův odchod z funkce. Právě v té době se agenti měli na operaci Dáma podílet.

 


Ministr obrany Ľubomír Galko, pod jehož rezort vojenská kontrarozvědka spadá, tvrdí, že o této akci "nikdy neslyšel". Na středeční tiskové konferenci prohlásil, že odstupující premiérka odposlouchávána nebyla.


"Neumím si představit soudce, který by se pod povolení odposlouchávat premiérku podepsal," poznamenal Galko. Připustil však, že mohla nastat situace, že soud povolil legální odposlech člověka, který byl podezřelý z poškozování vojensko-hospodářských zájmů státu a s Radičovou telefonoval.


"Pokud ale taková situace nastala, je to problém paní premiérky, ne můj. Pak je potřeba se jí zeptat, proč se v jejím blízkém okolí pohybují takoví lidé," prohlásil ministr.

 

 

PSALI JSME:

SKANDÁL: Bulvár odposlouchával telefony britských celebrit a politiků

 

 

Galko zároveň vyjádřil zklamání z médií. "Novináři už uvěří všemu, komukoliv a čemukoliv, co se alespoň trochu tváří tajemně či spiklenecky," řekl na jejich adresu. Radičové, která navrhla jeho odvolání z funkce, vzkázal, že mu nedala možnost obhájit se.

 


Prezident Ivan Gašparovič by měl Galka na žádost premiérky odvolat ještě ve středu. Kdo ho ve funkci nahradí, se však zatím neví.


Aféra s odposlechy se provalila v pondělí poté, co vyšly najevo informace o sledování tří redaktorů deníku Pravda a ředitele zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka. Galko tvrdí, že odposlechy schválil soud, byly tedy legální.


Ředitel vojenské kontrarozvědky Pavol Brychta odposlechy potvrdil. Řekl, že kontrarozvědka podezírala redaktory Pravdy z trestného činu úniku informací a šéfa TA3 Michala Gučíka z ekonomické trestné činnosti.

 

maš tn.cz / Mediafax