Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

úspěch letadla

Solární letadlo přeletělo marockou poušť

Letadlo na solární pohon Solar Impulse dnes přistálo ve Varzázatu poté, co úspěšně přeletělo marockou poušť. První let minulý týden pokazil protivítr.

Švýcar André Borschberg přistál s letadlem velikosti Airbusu A340, ale o hmotnosti většího osobního auta, 26 minut po půlnoci místního času (01:26 hodin SELČ). Z Rabatu startoval včera ráno. "Let byl skvostný," řekl Borschberg krátce před přistáním.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Solární letadlo překonalo cestu mezi kontinenty
 


Už během letu pilot informoval agenturu AFP, že si je jistý úspěchem. "Nebe je skvostně nádherné a jsem si docela jistý, že do cíle doletím," vzkázal Borschberg z kokpitu. "Vypadá to, že matka příroda je tentokrát přívětivější," dodal.


Při prvním pokusu o přelet pouště minulý týden musel Borschberg letadlo otočit kvůli silnému protivětru a turbulencím nad pohořím atlas. Švýcar urazil v letadle s ekologickým pohonem 550 kilometrů za 17,5 hodiny. Jde o dosud nejodvážnější let, na který se solární letadlo vydalo. Nebezpečí pro letadlo představovaly hlavně hory přesahující 3000 metrů.


Stroj letící bez kapky paliva má čtyři elektromotory, které pohání 10 748 solárních článků na křídlech a dalších 880 na horizontálním stabilizátoru na ocase. Každý z motorů navíc nabíjí lithiové baterie o hmotnosti 400 kilogramů. Ty umožňují let i po západu slunce.


Množství energie, které z článků pilot pro svůj stroj má, odpovídá tomu, co měli ve svém spalovacím motoru k dispozici bratři Wrightové v roce 1903.


Letadlo bylo vyrobeno v roce 2010. Může vzlétnout při rychlosti 35 kilometrů za hodinu a ve vzduchu se průměrně pohybuje sedmdesátkou. Běžná letová hladina by neměla přesáhnout 8500 metrů.


Let nad marockou pouští zároveň sloužil jako příprava na cestu kolem světa, kterou chce společnost Solar Impulse uskutečnit v roce 2014.


Solar Impulse přiletěl do Maroka ze Švýcarska s mezipřistáním v Madridu. První část pilotoval Borschberg, druhou švýcarský psychiatr a balónový letec Bertrand Piccard, vnuk slavného vynálezce a objevitele Augusta Piccarda.


Ani Bertrand za svým dědem nezaostává – společně s Britem Brianem Jonesem v roce 1999 jako první nonstop obletěl svět v balonu. Cesta trvala 19 dnů, 21 hodin a 47 minut.

 

tn.cz / mediafax / kos