Soud zakázal noční lety na letišti ve Frankfurtu, aerolinky se bojí miliardových ztrát

Německý soud v Lipsku ve středu rozhodl o zákazu nočních letů na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, které provozuje společnost Fraport. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Letadla tak kvůli hluku nesmí létat od 23:00 do 05:00. Německá letecká doprava očekává kvůli verdiktu ztráty a obává se rozšíření podobných zákazů na další letiště v zemi.


Lipský soud tak uznal platnost předběžného zákazu, který loni v říjnu nařídil Správní soudní dvůr spolkové země Hesensko. Hesenská vláda se ale proti tomuto verdiktu odvolala k soudu poslední instance - ke Spolkovému správnímu soudu.


Zákaz nočních letů na frankfurtském letišti požadovali především obyvatelé okolních obcí kvůli vysokému hluku, přestože provozovatel letiště - společnost Fraport - po otevření čtvrté startovací dráhy omezil maximální počet nočních letů na 17.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ZÁKAZ používání LASERŮ v okolí letišť! Lidé útočili na piloty letadel

 

Možnost vzlétat a přistávat ve Frankfurtu v noci využívaly převážně nákladní aerolinky, které tak budou rozhodnutím soudu zasaženy nejvíce. Už během platnosti prozatímního opatření podle nich klesl objem přepraveného zboží měsíčně o 8,4 procenta. Spolu s provozovatelem letiště Fraport varovaly, že definitivní zákaz bude znamenat ztráty pracovních míst a miliard eur v německé letecké dopravě.


Například německé vlajkové aerolinie Lufthansa uvedly, že noční provoz je pro ně velmi důležitý. Klíčový přepravce Lufthansa Cargo sice oznámil, že bude frankfurtské letiště využívat dál, chystá se ale výrazně snížit plánované investice přesahující jednu miliardu eur. Kvůli trvalému zákazu nočních letů ve Frankfurtu navíc počítá s poklesem zisku o 40 milionů eur ročně.


Po středečním rozhodnutí soudu akcie Lufthansy klesly o 2,4 procenta a cenné papíry Fraportu oslabily o 1,1 procenta.


Frankfurtské letiště je největší v Německu a je zároveň třetím největším "rozbočovačem" v Evropě. V loňském roce frankfurtské letiště odbavilo rekordních 56,44 milionu cestujících, což bylo o 6,5 procenta více než v roce 2010. Frankfurtské letiště je třetí nejvýznamnější v Evropě po londýnském Heathrow a pařížském letišti Charlese de Gaulla, přičemž je na něm denně odbaveno kolem 1300 letů.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

maš tn.cz / Mediafax