Spory v USA

Spalte olympijské oblečení, bylo vyrobeno v Číně, navrhují politici

Capitol, místo vášnivé debaty o oblečení pro olympioniky

Americko-čínská rivalita došla už hodně daleko. Člen Senátu USA Harry Reid vyzval, aby spálili oblečení olympijského týmu. Důvod? Bylo vyrobeno právě v Číně.

Jedná se o slavnostní oblečení pro americké reprezentanty na zahájení olympijských her v Londýně. Návrhářem modelů je hvězda módního průmyslu Ralph Lauren. Problémem je ale, že bylo ušito v Číně.
 

"Jsem velmi rozzlobený. Myslím si, že Olympijský výbor USA by se měl stydět. Měli by sebrat všechno oblečení, naházet ho na jednu hromadu a potom spálit," zareagoval na zprávu o původu oblečení lídr senátní většiny Harry Reid z Demokratické strany.
 

Podobně tvrdou reakci na olympijské oblečení v Capitolu nepamatují. Původně se diskutovalo o způsobech, jak udržet pracovní místa v USA v jednotlivých odvětvích průmyslu včetně toho textilního v konkurenci levných ekonomik s nízkými náklady v zemích jako právě v Číně nebo Indii.
 

"Jsme pyšní na naše olympioniky. Představují to nejlepší v naší zemi a jsou excelentní. Je to všechno krásné, ale měli by mít na sobě oblečené oděvy vyrobené v Americe," uvedla šéfka Demokratické strany ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová. "Jsme hrdí na všechny naše olympioniky, ale chceme, aby byli na svoje výrobky, které by prezentovali sportovci, stejně pyšní i američtí zaměstnanci," napsali kongresman Steve Israel a senátorka Kirsten Gillibrandová.

 

[IMAGEBOX_726437]České olympioniky oblečou švadleny z Valašska

[IMAGEBOX_726437]

 

Patrick Sandusky, mluvčí Amerického olympijského výboru, rozhodnutí o oblečení obhajuje. Říká, že Ralph Lauren je americká společnost, která má továrny po celém světě.
 

"Na rozdíl od většiny olympijských týmů ve světě je ten náš financovaný ze soukromých zdrojů a jsme vděční za podporu našich partnerů. Jsme hrdí na naši spolupráci s Ralphem Laurenem, ikonickou americkou společností. Řeči o olympijském oblečení jsou nesmyslné, Polo Ralph Lauren je americká společnost, která podporuje americké sportovce," uvedl Sandusky.
 

juz tn.cz / Mediafax